Amatör erkek bisiklet sporcularında bisikletin bireysel uyumunun incelenmesi
Investigation of individual fitting of bicycle in amateur men bicycle athletes
- Tez No: 680570
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU SEMİN AKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışma, amatör bisiklet sporcuların bisikletlerinin bike-fit analizine göre kişisel kullanıma uygunluğunu ve uygunluktan sapmaların kas/iskelet sistemi ağrısı ile olan ilişkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırmaya 18-45 yaş arası 80 erkek amatör bisikletçi katıldı. Bisiklet kullanmayı içeren bir demografik form doldurulduktan sonra bisikletçilerin son 6 ayda, 6-12 ay arasında ve 12 aydan daha uzun süre önce bisiklet kullanımına bağlı olarak gelişen ve kas iskelet sistemini ilgilendiren ağrı varlığı sorgulandı. Bisikletçilerin bisiklet üzerinde pedal saat 6 pozisyonunda diz düz ve pedal saat 3 pozisyonunda diz bükülü iken sağ taraftan fotoğrafları çekildi. Bike-fit analiz sistemi ile tüm eklem hareket açıları hesaplandı ve bu açıların optimal açılara olan uzaklıkları belirlendi. Katılımcıların 20'si değerlendirmenin güvenirliğini test etmek için ikinci bir ölçüme daha alındı. İki ölçüm arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the suitability of amateur cycling athletes' bicycles for personal use according to bike-fit analysis and the relationship between deviations from fitness and musculoskeletal pain. 80 male amateur cyclists between the ages of 18 and 45 participated in the study. After completing a demographic form including cycling, the presence of pain related to the musculoskeletal system that developed due to cycling of the cyclists in the last 6 months, between 6-12 months and more than 12 months ago was questioned. Later, pictures of the cyclists were taken from the right side of the bike while the pedal was at 6 o'clock and the pedal was bent at the 3 o'clock position. With the bike-fit analysis system, all joint motion angles were calculated and then the distances of these angles to the optimal angles were determined. Twenty of the participants were taken to a second measurement to test the reliability of the evaluation. There was no significant difference between the two measurements (p> 0,05).