Konservatuvarların vurma çalgılar sanat dalında yer alan Marimba eğitiminin öğretim elemanı görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi
  1. Tez No: 680569
  2. Yazar: CEM GÜRAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİLER TALU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu uygulama raporunda asıl konumuz olan eğitim sürecini değerlendirirken, çalışmaya yardımcı olması amacıyla ilk bölümde marimbanın tarihsel gelişiminden, çalım için kullanılan tekniklerden ve bunların gelişiminden, yazarın kendi seçtiği ve marimbada kullanılan popüler materyallerden bahsedilmiştir. Bu materyallerin seçimi sırasında kriter olarak; seçilen materyalin marimbanın gelişen repertuvarındaki yeri, marimbaya olan teknik ve müzikal anlamdaki katkısı ve popülerliği göz önüne alınmıştır. Çalışmanın odağı olan ve ikinci bölümü oluşturan kısımda ise; Türkiye'de marimba eğitimi veren konservatuvarların bir kısmındaki öğretim elemanları ile yapılan soru-cevap şeklindeki görüşmeler sonucunda elde edilen veriler incelenmiş ve sunulmuştur. Bu inceleme sırasında temel amaç konservatuvarlarda sunulan eğitimin benzerlikleri, farklılıkları ve olanakları arasındaki ilişkileri değerlendirmek ve bunları derlemek olmuştur. Bu kısım, yapılan incelemelere yazarın kendi yorumları katılmadan sadece verilen cevapların derlenmesi şeklinde oluşmuştur. Değerlendirme ve sonuç kısmı ise; öğretim elemanları ile yapılan görüşmelerin sonucunda alınan verilerin yazarın kendi yorumları ile bir durum değerlendirmesi yapılması şeklinde sunulması ile oluşturulmuştur. İlerleyen kısımlarda Türkiye'de hali hazırda sunulan marimba eğitiminin okullar arasındaki farkları, benzerlikleri, değişiklik gösteren eğitim vizyonları, yazarın marimba eğitimi için oldukça önemli olduğunu düşündüğü repertuvar oluşturma, çalım tekniği, mallet tercihleri ve marimba içerikli yarışmalar konusundaki gözlemleri ve yorumları çalışmanın bu kısmının önemli bir bölümünü oluşturmuştur. Burada yapılan yorumlamalar çoğunluk olarak yazarın kendi fikir, görüş ve düşünceleri ile saygıdeğer öğretim elemanlarının yazarın sunmuş olduğu sorulara verdiği cevaplar ve önerileri dikkate alarak yapılmıştır. Tüm bu çalışmanın asıl amacı, değerli öğretim elemanlarının sunmuş olduğu veriler ve öneriler üzerine yazarın kendi sunduğu görüş ve yorumlar dâhilinde, Türkiye'de verilen marimba eğitiminin gelişmesine katkı sağlamak, yetişmekte olan tüm vurma çalgılar sanatç adaylarının çalgı tarihini ve potansiyelini daha iyi anlayıp onlara sahip çıkıp yüceltme konusunda örnek oluşturmak ve gelecek nesillere aktarmaları için teşvik etmek olmuştur.
Özet (Çeviri)
While evaluating the educational process, which is the main topic of this study, the historical development of marimba, the techniques used for playing it and the development of these techniques, the popular materials used in marimba which was chosen by the author is mentioned with the purpose of assisting the study in the first part of the study. When choosing these materials, the position of the chosen material in marimba's developing repertoire, its technical and musical contribution and popularity to marimba is taken as a criterion. In the focusing part of the study that composing the second part, the data, which was achieved as a result of the interviews in the form of question and answer made with some of the instructors from conservatories giving marimba education in Turkey, is examined and presented. The main purpose of this examination is to evaluate and compile the similarities, differences and the opportunities of the given educations between these conservatories. This part of the study is composed only by the compilation of the given answers without the author's own interpretation. The evaluation and conclusion part is composed by presenting the data achieved as a result of the interviews made with the instructors, with the author's own appreciation. In the following parts, the differences, similarities and variant visions between the schools that giving marimba training in Turkey; and creating repertoire, playing technique, mallet choices, the author's observations and interpretation about marimba themed contests, which are the most important points in marimba training according to the author, constitutes the most important section of this part of the study. The interpretations in this part are mostly based on author's own opinions, and the answers and suggestions given by the precious instructors to the questions presented by the author. The main purpose of this study, in reference to the data and recommendations provided by the instructor, and within the remarks and comments of the author, is to help enhance the marimba education provided in Turkey, help percussion instruments players to realize the history and potential of their instruments, and encourage next generations whilst being an example in protecting and dignifying the instrument.