Bir üniversite hastanesindeki refakatçilerin kronik böbrek hastalığı farkındalığı ve etkileyen faktörler
Chronic ki̇dney disease awareness of companies in a university hospital and factors affecting
- Tez No: 680574
- Danışmanlar: PROF. DR. SAKİNE BOYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma, halkın kronik böbrek hastalığı (KBH) farkındalığını ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Korelasyonel-analitik tipte planlanan araştırmaya, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi kliniklerinde yatarak tedavi gören hastaların; 18 yaş üzeri, okuma yazma, anlama-konuşma problemi olmayan, kendisinde ve 1. derece yakınlarında KBH bulunmayan, araştırmaya katılmayı kabul eden 302 refakatçi dâhil edilmiştir. Araştırma verileri, yapılandırılmış soru formu ve“ KBH Bilgi Anketi=Choronic Kidney Disease Knowledge Questionnaire”ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın yapılacağı kurumdan izin ve etik kurul onayı alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the public awareness of Chronic Kidney Disease and influencing factors of awareness. In this corelational -analytical study, 302 attendants of patients, who were hospitalized in Aydın Adnan Menderes University Application and Research Hospital clinics, who were over the age of 18 and did not have literacy, comprehension and speech problems and who had no CKD in themselves and in their first degree relatives were included. The research data were obtained using the structured questionnaire and the“Chronic Kidney Disease Knowledge Questionnaire”scale. Permission and ethics committee approval were obtained from the institution where the study conducted.