Diyabetik ketoasidozun p dalga dispersiyonu üzerine etkisi
The effect of diabetic ketoacidosis on p wave dispersion
  1. Tez No: 680578
  2. Yazar: CİHAN FİDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR NAZLIGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kardiyoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Cardiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Diyabetik ketoasidoz (DKA), diyabetli hastalarda görülen en yaygın hiperglisemik acildir. P dalga dispersiyonu (PD) invaziv olmayan elektrokardiyografik bir parametredir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda, PD ve uzamış P dalga süresinin atriyal fibrilasyon (AF) riskini gösterdiği bildirilmiştir. Bu çalışmanın amacı DKA'un PD üzerine etkisini araştırmaktır. Bu çalışmaya hastanemiz acil servisine DKA ile başvuran 50 hasta alındı. Bütün hastaların idrar ketonu, kan glikozu, elektrolitleri, üre, kreatinin, arteryal kan gazı ve diğer biyokimyasal parametreleri ölçüldü. Hastalara 12 derivasyonlu elektrokardiyografi (EKG) çekildi. 12 derivasyonlu EKG'de ölçülen en uzun P dalga süresi (Pmaks) ve en kısa P dalga süresi (Pmin) arasındaki fark PD olarak hesaplandı. Pmaks, Pmin ve PD ketoasidoz sırasında ve idrar ketonu negatifleştikten 6 saat sonra tekrar değerlendirildi. Hastaların ortalama yaşı 53,1±15,0 idi. Hastaların çoğunluğu kadındı (K/E:35/15; %70, %30).
Özet (Çeviri)
Diabetic ketoacidosis (DKA) is the most commonly seen hyperglycemic emergency in patients with diabetes mellitus. P wave dispersion (PD) is a non-invasive electrocardiographic parameter. In recent studies, it has been reported that prolonged P wave duration and increased PD show an increasing risk for atriyal fibrilation. The objective of this study is to examine the effect of DKA on PD. Fifty patients with DKA who applied to our emergency department were enrolled in this study. Laboratory parameters of all patients, such as blood glucose, urinary ketones, electrolytes, urea, creatinine, arterial blood gas (ABG) were measured. 12 lead surface electrocardiogram (ECG) were applied to all the patients. The distance between maximum P wave duration (Pmaks) and minimum P wave duration (Pmin) that was measured in 12 lead surface ECG was calculated as PD. Pmaks, Pmin and PD were evaluated during ketoacidosis and 6 hours after negative ketonuri. The mean age was 53,1±15,0 years. The majority of the patients were female (F/M 35/15; 70%, 30%).