Güreş sporcularının yaralanma kaygılarının farklı değişkenler açısından incelenmesi
Investigating injury anxiety levels of wrestlers in terms of several variables
  1. Tez No: 680596
  2. Yazar: YASEMİN ADAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı güreş sporcularının yaralanma durumlarına yönelik kaygı durumlarını farklı değişkenler açısından incelemektir. Araştırmanın evrenini Türkiye'nin farklı illerinde yaşamakta olan Milli ve Amatör güreşçiler oluştururken, 18 yaş ve üzeri aktif güreş yapmakta olan güreş sporcular çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Katılımcıların (n=408) 263'ünü erkek güreşçiler oluştururken, 145'ini kadın güreşçiler oluşturdu. Araştırma günümüz pandemi koşulları sebebi ile Online platform olan Google Forms üzerinden araştırma ölçeklerinin sporculara uygulanmasıyla yürütüldü. Katılımcıların demografik özellikleri araştırmacılar tarafından hazırlanan veri toplama formu ve Caz, Kayhan, Bardakçı (2019) tarafından geliştirilen Sporcu Yaralanması Kaygı Ölçeği uygulanarak toplandı. Araştırmada verilerin normal dağılıp dağılmadığını belirlemek için Skewness ve Kurtosis değerleri incelendi. İki farklı grubu içeren cinsiyet, millilik durumu, yaralanma sonrası tedavi ve yaralanılan müsabaka değişkenleri için bağımsız örneklem t testi, üç veya daha fazla grubu içeren yaş değişkeni için tek yönlü ANOVA ve değişkenler ile ölçek ve alt boyutları arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson korelasyon testi kullanılmıştır. SPSS 25 istatistik programı kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda güreşçilerin sporcu yaralanma kaygı durumlarının cinsiyet değişkenine göre zayıf algılama kaygısı ve hayal kırıklığına uğratma kaygısı alt boyutlarında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu bulunurken, millilik durumu değişkenine göre, yeteneğini kaybetme ve yeniden yaralanma kaygısı alt boyutlarında anlamlı farklılıklar tespit edildi. Diğer taraftan, yaralanma sonrası tedavi olma değişkenine göre, yeteneğini kaybetme zayıf algılama kaygısı, acı çekme, hayal kırıklığına uğratma kaygısı, yeniden yaralanma kaygısı ve SYKÖ genel ortalamada alt boyutlarında anlamlı farklılıklar bulundu. Ayrıca 8 ve üzeri yıl güreş yapan sporcuların daha fazla kaygı düzeyine sahip oldukları tespit edildi. Araştırmada elde edilen bulgular ışığında güreş sporcularının; spor psikologları ve antrenörleri tarafından yaralanma kaygılarını yönetmeleri konusunda yardım almasının olası motivasyon ve performans düşüklüğünün önüne geçebileceği ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the anxiety levels of wrestlers towards sports injuries in terms of several variables. The population of study consisted of National and amateur wrestlers living in different regions of Turkey and the sample of study consisted of active wrestlers who were 18 age and above. 263 of participants consisted of male wrestlers and 145 of participants consisted of female wrestlers (n=408). The research was conducted on Online platform (Google Forms) due to ongoing (Covid-19) pandemic conditions. Demographical characteristics of wrestlers were obtained through a Personal Information Form and Sports Injury Anxiety Scal edeveloped by Caz, Kayhan and Bardakçı (2019). For the data distribution Skewness and Curtosis values were calculated. While Independent sample t test was used for two groups' gender, national or amateur wrestler status, treatment after injury and competitions which wrestlers injuried, for the age variable for three or more groups One-way ANOVA test was used. On the other hand, Pearson correlation analysis was used to determine the relationship between variables, scale and sub-dimensions. The analysis of the data was made through SPSS 25 Statistics Package. As a result of study in sport injury anxiety level of wrestlers; while there was a significant difference between groups in terms of disappointment and weak perception anxiety according to gender variable, there were significant differences in terms of National and Amateur wrestler variables' losing skills and reinjury subdimensions. However, there were significant differences in SYKÖ grand average, reinjury anxiety, disappointment anxiety, suffering, weak perception anxiety, losing skills according to treatment after reinjury variable. In addition, it was determined that those who wrestled for 8 or more years were found to have more anxiety levels. In the light of results obtained, it can be suggested that wrestlers should get help from their coaches and mentors in order to manage their injury anxiety to avoid low performance and to have a sustainable motivation.