Spinal cerrahi geçiren hastaların taburculuktaki öğrenme gereksinimlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 680597
  2. Yazar: ÖMER BORAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma spinal cerrahi geçiren hastaların taburculuktaki öğrenme gereksinimlerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini bir Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Beyin Cerrahisi Kliniği'nde spinal cerrahi girişim geçiren 117 hasta oluşturmuştur. 1 Ekim 2019-30 Mart 2020 tarihleri arasında yürütülen çalışmada veriler Tanıtıcı Bilgiler Formu, Vizüel Analog Skala, Hasta Öğrenim Gereksinimleri Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U, Kruskal Wallis ve Spearman korelasyon testleri kullanılmıştır. Araştırmadaki hastaların %54.7'sinin erkek, yaş ortalamasının 54.00, %71.8'inin ilkokul mezunu, %59'unun spinal disk hernisi nedeniyle yatışı yapılıp cerrahi işlem uygulandığı saptanmıştır. Hastaların, Hasta Öğrenim Gereksinimleri Ölçeği toplam puan ortalaması 188.74 olarak bulunmuş, en yüksek puan ortalamalarının ve hastaların önemli olarak belirttiği gereksinimlerin“Yaşam Aktiviteleri”,“Tedavi ve Komplikasyonlar”ile“İlaçlar”alt boyutlarında olduğu, en düşük puan ortalamasının ve hastaların en az önemlilik belirttiği gereksinimin“Duruma İlişkin Duygular”alt boyutunda olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the learning needs at discharge of patients undergoing spinal surgery. 117 patients, who underwent spinal surgery at the Neurosurgery Clinic of a Research and Training Hospital constituted the sample of the study. Data were collected between 1 October 2019 and 30 March 2020 with Descriptive Information Form, Visual Analog Scale and Patient Learning Needs Scale. Descriptive statistics, Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests and Spearman's correlation analysis were used for data analysis. Mean age of the participants was 54.00 years, 54.7% were male, 71.8% graduated from primary school, and 59% underwent surgery due to spinal disc hernia. It was determined that the mean score of the Patient Learning Needs Scale was found to be 188.74, the subdimension attributed the highest scores and the highest level of importance were“Activities of Living”,“Treatment and Complications”and“Medications”and the lowest scores and lowest level of importance was assigned to“Feelings Related to Condition”.