Kent tanıtımında turizm danışma bürolarının bilgilendirme tasarımı açısından incelenmesi: Antalya örneği
Investigation of tourism information offices in city promotion in terms of information design: Case of Antalya
- Tez No: 680606
- Danışmanlar: PROF. MEHMET REŞAT BAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Görsel kimlik kent tanıtımında en etkili iletişim aracıdır. Kentin tarihini, kültürünü ve dokusunu yansıtan görsel kimlikler insanların belleklerinde kolayca yer edinir. Görsel kimlik tasarımlarında en önemli kriter ise sade ve anlaşılır olmaktır. Görsel kimliği oluşturmak için ilk adım kenti simgeleyen sade ve anlaşılır bir logo tasarımı ortaya çıkarmaktır. Kentin görsel kimliği için oluşturulan logo daha sonra kent tanıtımında kullanılacak olan tüm çalışmalarda yer alır. Kente dair tanıtım dökümanlarında logo ve tasarım açısından bütünlük sağlanmaya çalışılır. Daha sonra kent tanıtımında oldukça büyük önem taşıyan turizm danışma büroları devreye girer ve çalışmaların ziyaretçilere ulaşmasında işlevsel olarak rol oynar. Turizm danışma büroları kentlerin görsel kimliğini, bilgilendirme tasarımı uygulamaları ile ziyaretçiler aktarır. Bu nedenle kent ve ziyaretçiler arasında iletişimin sağlanması yönünde en önemli görevi turizm danışma büroları üstlenir. Bu tez çalışmasında Antalya ve ilçelerinde yer alan turizm danışma bürolarına yönelik bilgilendirme tasarımı uygulamaları için önerilerde bulunulmuş olup, mevcut durumun iyileştirilmesine yönelik çözüm önerileri sunulmuştur. Çalışmanın yöntemi yerinde gözlem ve literatür taraması olarak belirlenmiştir. Çalışmada yazar tarafından çekilen fotoğraflar ve toplanan dökümanlar ile hem Avrupa'da hem de Antalya'da yer alan turizm danışma bürolarının mevcut durumu tespit edilmiştir. Çalışmanın amacı Antalya'da yer alan turizm danışma büroları için örnek bir bilgilendirme tasarımı uygulaması gerçekleştirmektir. Antalya için önerilen bilgilendirme tasarımı uygulaması, Avrupa kentlerinde yer alan turizm danışma bürolarının uyguladığı bilgilendirme tasarımı çalışmalarının yerinde gözlemlenmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Antalya ve Avrupa kentlerindeki turizm danışma büroları, bilgilendirme tasarımı açısından karşılaştırılmış olup, eksikliklerin ve benzerliklerin neler olduğu tespit edilmiştir. Tezin bulgular ve değerlendirme bölümünde önerilen tasarımlarda, ilk olarak Antalya ve ilçeleri için görsel kimlik çalışması gerçekleştririlmiştir. Daha sonra dijital medya, doküman, çevresel grafik ve infografik tasarımlarının tümünde, görsel kimlik bir bütünlük içerisinde ele alınmıştır. Çalışmanın sonuç kısmında ise Antalya ve ilçelerinde yer alan turizm danışma büroları için önerilen bilgilendirme tasarımı uygulamaları, işlevsellik bakımından yorumlanmış ve diğer kentlerde de uygulanabilir bir tasarım çalışması haline dönüştürülmesi konusu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Visual identity is the most effective communication tool in city promotion. Visual identities that reflect the history, culture and texture of the city easily take place in people's memories. The most important criterion in visual identity designs is to be simple and understandable. The first step in creating a visual identity is to create a simple and understandable logo design that symbolizes the city. The logo created for the visual identity of the city is included in all works that will be used in the city promotion. Integrity is tried to be achieved in terms of logo and design in promotional documents about the city. Later, tourism information offices, which are of great importance in the promotion of the city, come into play and play a functional role in reaching the visitors. Tourism information office conveys the visual identity of cities to visitors through information design applications. For this reason, tourism information offices undertake the most important task in ensuring communication between the city and its visitors. In this thesis, suggestions were made for information design applications for tourism information offices in Antalya and its districts, and solutions were presented to improve the current situation. The method of the study was determined as on-site observation and literature review. In the study, the current situation of the tourism information offices in both Europe and Antalya was determined with the photographs taken and documents collected by the author. The aim of the study is to realize a sample information design application for the tourism information offices in Antalya. The information design practice proposed for Antalya has emerged as a result of on-site observation of the information design studies implemented by tourism information offices in European cities. The tourism information offices in Antalya and European cities were compared in terms of information design, and the shortcomings and similarities were determined. In the designs suggested in the findings and evaluation section of the thesis, first visual identity study was carried out for Antalya and its districts. Later, in all digital media, document, environmental graphic and infographic designs, visual identity was handled in an integrity. In the conclusion part of the study, the information design applications proposed for tourism information offices in Antalya and its districts are interpreted in terms of functionality and transformed into a design study applicable in other cities is discussed.