Impact of climate change on households welfare in Africa
İklim değişikliğinin Afrika'da hanehalkı refahına etkisi
  1. Tez No: 680608
  2. Yazar: DOUNGAHIRE ABDOUL KARIM ZANHOUO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AÇMA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezde, ilk olarak iklim değişikliğinin Burkina Faso ve Afrika'daki hanelerin refahı üzerindeki etkisini simüle edilmiştir. İklim değişikliğinin tarım verimi ve tarım arazileri üzerindeki etkisini tanımlamak için kısmi denge modeli olan IMPACT modelinin çıktısını kullanılmıştır. Bölüm I'de yapılan bu tanımlayıcı analiz, iklim değişikliğinin mahsul veriminde düşüşe ve hasat edilen alanda artışa neden olacağını göstermektedir. Bu sonraki etkiler, iklim değişikliğinin hane halklarının refahı üzerindeki etkisini analiz etmek için küresel bir statik CGE modeli olan GTAP modeline dahil edilmiştir. GTAP simülasyonlarının sonuçları, iklim değişikliğinin Burkina Faso'da hanelerin refahında bir düşüşe yol açacağını ortaya koymaktadır. Örneğin, iklim değişikliğinin küresel refah üzerindeki toplam iklim değişikliği etkisi ortalama %14 azalacaktır. İkinci olarak, GTAP standart modelini kullanarak Afrika Kıta Serbest Ticaret Alanının Afrika'daki iklim değişikliğine uyumdaki rolü incelenmiştir. Afrika bölgeleri arasında ticaret tarifelerinin% 90'ının kaldırılmasını içeren ticaret serbestleştirme senaryoları tanımlanmıştır. Simülasyon sonuçları, ticaretin serbestleştirilmesinin iklim değişikliğindeki refah kaybını telafi etmek için refah kazancı üretebileceğini göstermektedir. Örneğin çalışma, ticaret tarifelerinin kaldırılmasının, küresel refahta iklim değişikliği altında ulaşılan seviyeye göre% 26'lık bir artışla sonuçlanacağını göstermektedir. Bununla birlikte, ticaretin serbestleştirilmesinden elde edilen refah kazancı ülkeler arasında eşitsiz bir şekilde dağıtılacaktır. Teknolojideki ilerleme, AfCFTA tarafından üretilen ana refah itici güç olacaktır. Bu nedenle, 2021 Ocak ayının başlarında başlatılan bu yeni kıtasal serbest ticaret alanından yararlanmak için ülkeler, teknolojik ilerlemeyi iyileştirmeli ve yerel sanayiyi geliştirmelidir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we first simulate the impact of climate change on households' welfare in Burkina Faso and Africa. We use the output of a partial equilibrium model, the IMPACT model, to describe climate change's impact on agriculture yield and cropland. This descriptive analysis in chapter I shows that climate change will decline crop yields and increase harvested area. These impacts are later included in the GTAP model, a global static CGE model to analyze climate change's effect on households' welfare. The GTAP simulation outcomes reveal that climate change will lead to a fall in households' wellbeing in Burkina Faso. For instance, It is shown that the total climate change effect on global welfare will decrease by 14% on average due to climate change. Secondly, we examine the African Continental Free Trade Area's role in climate change adaptation in Africa using the GTAP standard model. We define trade liberalization scenarios consisting of removing 90% of trade tariffs among the African regions. The simulation results demonstrate that trade liberalization can generate welfare gain to compensate for climate change welfare loss. For example, the study indicates that trade tariffs removal will result in a 26% increase in global welfare than the level achieved under climate change. However, the welfare gain from trade liberalization will be unequally distributed among countries. Technology progress will be the main welfare driver generated by the AfCFTA. Therefore, to benefit from this new continental free trade area launched in early January 2021, countries should improve technology progress and develop the local industry.