Esnaf ve sanatkârlarda firma performansı sarmalında bireysel etkenlerle (girişimcilik, özliderlik, kişilik) iş tatmini ve müşteri tatmini ilişkisi: Kahramanmaraş'ta alan araştırması
The relationship of job satisfaction and customer satisfaction with individual factors (entrepreneurship, self-leadership, personality) in the spiral of firm performance in business for craftsman and artisans: Field research in Kahramanmaraş
  1. Tez No: 680609
  2. Yazar: MUSTAFA TUNCER OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BAKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Yapılan çalışmada girişimcilik, özliderlik, kişilik, iş tatmini, müşteri tatmini ve firma performansı konuları ele alınmıştır. Girişimcilik tutkusu, girişimcilik faaliyeti, girişimcilik yönelimi, girişimcilik özyeterliliği, özliderlik, beş faktör kişilik tipleri, proaktif kişiliğin iş tatmini, müşteri tatmini ve iş tatmini, müşteri tatmininin firma performansı üzerindeki etki düzeyleri araştırılmıştır. Öncelikle ulusal ve uluslararası literatür araştırması yapılmıştır. Sonrasında Kahramanmaraş'ta faaliyet gösteren esnaf ve sanatkâr işletme sahipleriyle alan araştırması gerçekleştirilmiştir. 555 esnaf ve sanatkâr işletmesinden veri elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak hipotezler test edilmiştir. Yapılan araştırmada; girişimcilik tutkusunun alt boyutlarından icat etme, kurma ve geliştirme, girişimcilik faaliyeti, girişimcilik yönelimi, girişimcilik özyeterliliği, özliderlik stratejilerinden yapıcı düşünce stratejisi, Beşfaktör kişilik tiplerinden dışadönüklük, duygusal kararlılık ve deneyime açıklık, proaktif kişiliğin iş tatminini pozitif ve anlamlı olarak etkilediği; girişimcilik tutkusunun alt boyutlarından icat etme, girişimcilik faaliyeti, girişimci yönelim, girişimcilik özyeterliliği, özliderlik stratejilerinden davranış odaklı stratejiler, beş faktör kişilik tiplerinden dışa dönüklük ve proaktif kişiliğin müşteri tatminini pozitif ve anlamlı olarak etkilediği; iş tatmini ve müşteri tatmininin firma performansını pozitif ve anlamlı olarak etkilediği sonuçlarına ulaşılmıştır. Diğer değişkenler için anlamlı etki oluşmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the study, entrepreneurship, self-leadership, personality, job satisfaction, customer satisfaction and firm performance issues were discussed. Entrepreneurial passion, entrepreneurial activity, entrepreneurial orientation, entrepreneurial self-efficacy, self-leadership, five-factor personality types, job satisfaction of proactive personality, customer satisfaction and job satisfaction, and the effect levels of customer satisfaction on firm performance were investigated. First of all, national and international literature research has been done. Afterwards, field research was carried out with the owners of tradesmen and craftsmen operating in Kahramanmaraş. Data were obtained from 555 tradesmen and craftsmen enterprises. Hypotheses were tested using the obtained data SPSS program. In the research conducted; Among the sub-dimensions of entrepreneurial passion, inventing, establishing and developing, entrepreneurial activity, entrepreneurial orientation, entrepreneurial self-efficacy, constructive thinking strategy from self-leadership strategies, extraversion among five factor personality types, emotional determination and openness to experience, proactive personality positively and significantly affect job satisfaction; inventing from the lower dimensions of entrepreneurial passion, entrepreneurial activity, entrepreneurial orientation, entrepreneurial self-efficacy, behavior-oriented strategies from self-leadership strategies, among the five factor personality types, extroversion and proactive personality affect customer satisfaction positively and significantly; It is concluded that job satisfaction and customer satisfaction affect firm performance positively and significantly. It was seen that there was no significant effect for other variables.