Mecelle-i Ahkâm-ı Adliye'de akid çeşitleri
Types of contracts in Mecelle-i Ahkâm-ı Adliye
- Tez No: 680613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN ALKIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
İnsanın toplumsal bir varlık olması ve yaşamsal ihtiyaçlarını karşılaması gerekliliği onu diğer insanlarla bir arada yaşamaya mecbur kılmıştır. Topluluk halinde yaşam beraberinde insanlar arası muamelelerin meydana gelmesine, zamanla insanların çoğalması da muamelelerin sayı ve çeşit yönünden artmasına sebep olmuştur. Bu şekilde asırladır devam eden döngü akidler konusunun hukukta önemli bir yer icra etmesini kaçınılmaz hale getirmiştir. Elbette kurallar, her dönemde aynı kalmayarak zamanın şartlarına ve gereklerine göre yenilenmeyi gerektirmiştir. Osmanlı Devleti döneminde de Tanzimat sonrasında klasik adlî yapı önemli ölçüde değiklik göstererek tek hâkimli şer'iyye mahkemelerinin yanı sıra toplu hâkimli ticaret, hukuk ve ceza mahkemeleri kurulmaya başlanmıştır. Bu mahkemelerin üyelikleri için başlangıçta yeterli hukuk bilgisine ve klasik fıkıh literatürüne vâkıf kimseler bulunamamıştır. Bu sebeple üyelerin yararlanabileceği, Türkçe kanun metinlerinin yazılması ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Yanı sıra oluşan dönemlerinin siyasî şartları, devletin içte ve dışta çözmek zorunda olduğu problemler, yenileşme ve Batılılaşma çabalarıda eklenice birçok teşebbüs neticesinde Meccelle-i Ahkâm-ı Adliye hazırlanarak yürürlüğe girmiştir.
Özet (Çeviri)
The necessity of man's being a social being and meeting his vital needs compelled him to live together with other people. Living in a community has led to the occurrence of interpersonal transactions, and the increase of people over time has led to an increase in the number and variety of transactions. In this way, the cycle that has been going on for centuries has made it inevitable for the subject of contracts to play an important role in law. Of course, the rules did not remain the same in every period and required renewal according to the conditions and requirements of the time. In the Ottoman period, after the Tanzimat, the classical judicial structure changed significantly, and commercial, civil and criminal courts with collective judges began to be established in addition to the single-judge sharia courts. For the membership of these courts, it was not possible to find people with sufficient legal knowledge and classical fiqh literature at the beginning. For this reason, the need to write Turkish law texts that members can benefit from has emerged. In addition, the political conditions of the period, the problems that the state had to solve at home and abroad, and the efforts of innovation and westernization were added, and Meccelle-i Ahkam-ı Adliye was prepared and entered into force as a result of many attempts.