Finansal okuryazarlık düzeyi ile psikolojik ön yargılar arasındaki ilişki: Mersin ili örneği
The relationship between financial literacy level and psychological prejudices: A case study of Mersin city
  1. Tez No: 680622
  2. Yazar: HÜSEYİN İLBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYRAKDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bireyler kendilerinin ve ailelerinin geleceklerini garantiye almak ve refah içinde hayatlarını sürdürebilmeleri için bugünden başlayarak finansal planlalar yapmaktadırlar. Bireylerin finansal planları; tasarruf, emeklilik, bütçe, yatırım gibi faaliyetlerden oluşmaktadır. Bütün bu finansal planların yapılabilmesi için finans bilgisine ihtiyaç vardır. Özellikle gelişen ve değişen ekonomik sistemin getirdiği karmaşa ve zorluklar için finansal okuryazarlık önem arz etmektedir. Bireylerin finansal okuryazar olmaları etkin ve rasyonel finansal kararlar almalarını kolaylaştırabilir. Fakat bireyler her zaman rasyonel kararlar alamazlar. Buna nenden olarak davranışsal finansın işaret ettiği psikolojik ön yargılar gösterilmektedir. Bu bağlamada araştırmanın amacı bireylerin finansal okuryazarlık düzeyleri ile psikolojik ön yargılar arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Literatürde son yıllarda finansal okuryazarlık ve davranışsal finans ayrı ayrı ele alındığında çok sayıda çalışma bulunmaktadır. Fakat finansal okuryazarlık ve davranışsal finansın birlikte ele alındığı, aralarındaki ilişkinin incelendiği çok az çalışma bulunmaktadır. Dolayısıyla bu çalışma literatürdeki bir boşluğa dikkat çekmektedir. Çalışmada bireylerin finansal okuryazarlık düzeyinin belirlenmesi ve hangi psikolojik ön yargılara düştükleri ya da düşmediklerinin tespitine yönelik anket kullanılmıştır. Veriler SPSS 22.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Finansal okuryazarlık düzeyi ve psikolojik ön yargılar arasındaki ilişkininin tespiti için Ki-kare test istatistiği kullanılmıştır. Analiz sonucunda finansal okuryazarlık düzeyi ile çıpalama, muhafazakarlık, aşinalık, aşırı güven ve kayıptan kaçınma ön yargısı arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Individuals are make financial plans starting from today in order to ensure their and their families' futures and to lead their lives in prosperity. Financial plans of individuals consist of activities such as savings, retirement, budget, investment, etc. In order to make all these financial plans, financial knowledge is needed. Financial literacy is especially important for the chaos and difficulties brought about by the developing and changing economic system. Financial literacy of individuals can facilitate effective and rational financial decisions. But individuals always cannot make rational decisions. The reason for this is the psychological biases that behavioral finance indicates. The purpose of this study is to determine the relationship between individuals' financial literacy levels and psychological prejudices. In the literature, there are many studies in recent years when financial literacy and behavioral finance are considered separately. However, there are very few are available studies examine the relationship between financial literacy and behavioral finance. Therefore, this study draws attention to a gap in the literature. In this study, a questionnaire was used to determine the financial literacy level of the individuals and to determine which psychological prejudices they fell or not. Data were analyzed with SPSS 22.0 package program. Chi-square test statistics were used to determine the relationship between financial literacy level and psychological prejudices. As a result of the analysis, a significant relationship determined was found between financial literacy level and anchoring, conservatism, familiarity, overconfidence, and loss avoidance bias.