Termal turizmin ekonomik etkilerinin bölgesel kalkınma açısından değerlendirilmesi: Kütahya örneği
Evaluation of the economic effects of thermal tourism in terms of regional development: The case of Kütahya
- Tez No: 680621
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu çalışmanın amacını, termal turizm faaliyetlerinin Kütahya ekonomisindeki yerinin ve öneminin, ayrıntılı ve analitik bir şekilde incelenmesi oluşturmaktadır. İlin termal turizm potansiyeli ve ekonomik özelliklerinin tespit edilerek; araştırmacılar, işletmeciler, siyasiler ve yatırımcılar için bir kılavuz olması hedeflenmiştir. Çalışma, Kütahya merkez ile termal kaynakların bulunduğu ilçeleri kapsamaktadır. Bu kapsamda, bölgede yatırım belgesi bulunan turistik işletmelerde konaklayan, turistik faaliyetlerde bulunan kişilerin harcamaları ele alınarak incelenmiştir. Bölgede siyasal, ekonomik ve bürokratik unvanlar bakımından önemli konumda bulunan ve siyasal ve ekonomik politikalara yön veren kişilerle birebir mülakatlar yapılmıştır. Mevcut durum ve termal turizm potansiyeli ile ilgili görüşleri alınmıştır. Günümüzde hayat standartlarının yükselişine bağlı olarak turizm anlayışı değişmiştir. Son yıllarda yaşam süresinin uzaması, dünya nüfusunun giderek yaşlanması, alternatif turizm türlerinden olan termal turizme ilgiyi artırmıştır. Kütahya, şifalı termal sularıyla, termal turizm faaliyetleriyle, şehirde yatırım odaklı istihdamıyla, bölgeler arasındaki ekonomik dengesizliklerin giderilmesine dönük imkânlara sahip bulunmaktadır. Sanayinin ve tarımsal faaliyetlerin sınırlı kaldığı Kütahya ilinde termal kaynakların turizm sektöründe değerlendirilmesi gerekmektedir. Çalışma, 2006 yılında termal turizm bölgesi ilan edilen Kütahya'nın termal turizm potansiyelinin bölge kalkınmasındaki etkilerini incelemeye yöneliktir. Yapılan anket uygulamasıyla ziyaretçilerin harcamaları, konaklama ve ulaşım tercihleri, memnuniyetleri, demografik bilgileri elde edilmiştir. Akademisyenler, işletmeler, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarıyla mülakatlar yapılmıştır. Yapılan mülakatlarda termal turizm faaliyetlerinin bölgeye katkısı, ekonomik getirisi, müşteri potansiyeli, geleceğe dair bölgesel planlamalar, bölgenin ekonomik ve sosyolojik durumu ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the place and importance of thermal tourism activities in the economy of Kütahya in a detailed and analytical manner. By determining the economic characteristics of thermal tourism in the province it is aimed to meet to statistical data requirement required for researchers, business manager, politicians and investors. Our study covers the province of Kütahya and the districts where thermal resources are located in this contex, it has been limited to the expenditures of tourists staying in touristic enterprises vestment certificates in the region and doing touristic activities . İn addition, one to one interviews were mde with the people who are important in terms of their titles in the region and the situation and what can be done about the thermal tourism arca were evaluated today, the understanding of tourism has changed depending on the living standards. Increasing health problems in recent years and with the pandemic conditions we are experiencing, the aging of the world population, has increased the interest in thermal tourism, which is one of the alternative tourism types. Joining the tourism movement with the healing thermal waters of Kütahya province, creating investment-oriented employment in the city, increase in the income of the provinc, With the improvement of infrastructure-superstructure, imbalances between regions will be shaped through thermal tourism. With the improvement of infrastructuresuperstructure, imbalances between regions will be shaped through thermal tourism. Our study aims to examine the effect of thermal tourism potential of Kütahya, wich was declared a thermal tourism region in 2006, on the development of the region.With the survey contucted with visitors , indicators have been obtained in issues such as their income, in interviews dividuals, academics, businesses, local administrations and non-governmental organizations, the contribution to the region, economic income, customer potential evaluation and regional plans for the future were made to reveal the situation of the region.