Semptomatik chiari tip 1 malformasyonu ve cerrahi tedavisi
- Tez No: 680626
- Danışmanlar: PROF. DR. UYGUR ER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada 1997- 2002 yılları arasında SSK Ankara Eğitim Hastanesi II. Nöroşirürji Kliniğinde tedavi edilip izlenmiş semptomatik 20 CM Tip I Ti hastaya uygulanan cerrahi yöntemin etkinliği retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Genel bilgiler kısmında CM (Chiari Malformasyonu)'nun tarihçesi, tanımı, sınıflaması, etyopatogenezi, klinik özellikleri, tanı yöntemleri, tedavi şekli ve sonuçları hakkında bilgi verilmiştir. CM Tip I'li hastalarda en uygun yöntem posterior fossa dekompresyonudur. Kliniğimizde yapılan bu çalışmada hastalara küçük suboccipital Posterior fossa dekompresyonu+ araknoid açmadan Duraplasti uygulanmış olup hastaların % 100'ünde nörolojik belirti ve bulgularında düzelme (%65), ve değişmediği, aynı kaldığı (%35), %100'ünde SM (siringomiyeli) kavitesinin küçüldüğü (%75) veya aynı kaldığı (%25) tespit edilmiştir. Yeni yayınlarda da belirtildiği gibi cerrahiye intraoperatif Doppler USG (31) sokulması foramen magnum düzeyinde BOS akımının değerlendirilmesini sağlayacağı için cerrahi dekompresyon sınırını veya şeklini belirliyecektir. Çeşitli teknik ve maddi yetersizlikten dolayı biz bu çalışmayı yapamamış bulunmaktayız.Ayrıca hasta takip süresi ve fazla hasta sayısıda cerrahi müdahale şeklini etkileyecektir. Patogenezin ve cerrahi tedavi sonuçlarının daha iyi anlaşılabilmesi ileriye dönük, çok merkezli ve eşgüdümlü çalışmalarla olanaklıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the efficacy of the surgical method applied to 20 symptomatic CM Type I patients treated and followed up in SSK Ankara Training Hospital the II Neurosurgery Clinic and we were evaluated retrospectively. In the general information section of this thesis, information is given about the history, definition, classification, etiopathogenesis, clinical features, diagnostic methods, treatment modalities and results of CM (Chiari Malformation). The most appropriate method in patients with CM Type I is posterior fossa decompression. In this study performed in our clinic, patients underwent small suboccipital Posterior fossa decompression + Duraplasty without opening the arachnoid, and neurological signs and symptoms improved in 100% (65%), and remained unchanged (35%), in 100% of them the SM (syringomyelia) cavity was reduced (75%) or remained the same (25%). As stated in recent publications, the insertion of intraoperative Doppler USG (31) into surgery will determine the surgical decompression limit or form, as it will enable the evaluation of CSF flow at the foramen magnum level. We have not been able to carry out this study due to various technical and financial inadequacies. In addition, the duration of patient follow-up and the large number of patients will affect the type of surgical intervention. A good understanding of the pathogenesis and surgical treatment results is possible with prospective, multicenter and coordinated studies.