Tip II diabetes mellitus'lu hastalarda düşük molekül ağırlıklı heparinin mikroalbüminüri düzeylerine etkisi
The effects of low molecular weight heparin onmicroalbuminuria in patients with type II diabetesmellitus
- Tez No: 680627
- Danışmanlar: UZMAN AHMET CÜNEYT MÜDERRİSOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Düşük molekül ağırlıklı heparinin Tip II Diabetes Mellitus'lu hastalarda mikroalbüminüri düzeyine etkisini görmek amacıyla, SSK İstanbul Eğitim Hastanesi 3-6 Dahiliye servisleri ve dahiliye polikliniğinde NIDDM tanısı alan, tam idrar tahlillerinde protein negatif veya 30mg/dl'ın altında olan hastalarda Eylül-Aralık 1996 tarihleri arasında prospektif bir araştırma yapılmıştır. Yaşları 30-70 arasında değişen 44 hasta çalışmaya alındı. Bunlardan rastgele seçilen 22 NIDDM'lu hastaya LMWH bir ay süreyle, günde iki kez, 3075 anti-Xa IU deri altına verildi. Hastaların tedavi öncesi ve tedavi bitiminden 36 saat sonra kan basıncı, aPTT, HbA1c, kreatinin klirensi, tam idrar tahlili, kan şekeri üre ve kan kreatinin düzeylerine bakıldı. Tedaviden önce 1.,2. ve 3. günler ve tedavi bitimindenbir hafta sonra sabah ilk idrarda mikroalbüminürü düzeyleri ölçüldü. İkinci gruptaki 22 NIDDM'lu hasta kontrol grubu olarak seçildi. Bu gruptaki hastalar LMWH verilmeden bir ay süreyle aynı parametrelerle takip edildi. LMWH diabetik hastalarda glomerüler bazal membranda yapısal değişiklikler oluşturarak, yeni başlayan nefropatinin ilerlemesini önlemektedir. Bizim çalışmamızda da HbA1c %10'un altında ve proteinürileri başlangıçta 50-200 mg/24 saat arasında olan vakalarda mikroalbüminüri düzeyinin LMWH tedavisiyle anlamlı düzeyde düştüğü görülmüştür (p=0.02).
Özet (Çeviri)
In order to see the effect of low molecular weight heparin on microalbuminuria level in patients with Type II Diabetes Mellitus, SSK Istanbul Training Hospital 3-6 Internal Medicine Departments and internal medicine outpatient clinics diagnosed with NIDDM in patients with negative protein in complete urinalysis or below 30mg/dl September-December A prospective study was conducted between 1996. Forty-four patients aged between 30-70 years were included in the study. Of these, 22 randomly selected patients with NIDDM were given 3075 anti-Xa IU subcutaneously twice a day for one month. Blood pressure, aPTT, HbA1c, creatinine clearance, complete urinalysis, blood glucose, urea and blood creatinine levels were measured before and 36 hours after the treatment. Before treatment 1.,2. Microalbuminuria levels were measured in the first morning urine on the 3rd and 3rd days and one week after the end of the treatment. Twenty-two patients with NIDDM in the second group were selected as the control group. The patients in this group were followed up with the same parameters for one month without LMWH. LMWH prevents the progression of new-onset nephropathy by forming structural changes in the glomerular basement membrane in diabetic patients. In our study, it was observed that microalbuminuria level decreased significantly with LMWH treatment in cases with HbA1c below 10% and proteinuria between 50-200 mg/24 hours at the beginning (p=0.02).