Sülfürik asit tanklarının anodik koruma yöntemi ile korunması
- Tez No: 68063
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN HAYİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
SÜLFÜRİK ASİT TANKLARININ ANODİK KORUMA YÖNTEMİ İLE KORUNMASI (Yüksek Lisans Tezi) M.Oğuz ÖZKAZANÇ GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran, 1997 ÖZET Teknikte ençok kullanılan metaller arasında yeralan demir, alüminyum, nikel, krom vb. gibi metaller pasifleşme özelliğine sahiptirler. Korozyon hızını azaltmada etkili yöntemlerden biri olan anodik koruma pasifleşme özelliğine sahip metallere uygulanabilmektedir. Anodik koruma ile metaller yapay yollarla pasif hale getirilmekte ve korozyon hızları azaltılmaktadır. Bu amaçla metal temas halinde bulunduğu elektrolitik ortam içinde yardımcı bir elektrot ile pasifleşme potansiyeline kadar anodik olarak polarize edilmekte ve sürekli olarak o potansiyelde tutulmaktadır. Bu çalışmada 30 cm x 30 cm x 25 cm boyutlarında dikdörtgen prizma şeklinde 2 adet çelik tanktan birine anodik koruma uygulanırken diğer tanka hiçbir koruma yöntemi uygulanmamış ve % 65, % 75, % 90 ve % 98'lik sülfürik asit çözeltileri kullanılarak iki tanktaki demir iyonu konsantrasyonlarının değişimi zamanla incelenmiştir. % 65, % 75, % 90 ve % 98'lik sülfürik asit çözeltilerinde anodik koruma etkenliği sırası ile 0.89, 0.77, 0.53 ve 0.48 olarak bulunmuştur. Sonuçlar anodik koruma yönteminin sülfürik asit tanklarına etkili olarak uygulanabileceğini göstermiştir. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : Anodik koruma, anodik polarizasyon, pasiflik Sayfa Adedi : 73 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hayri YALÇIN
Özet (Çeviri)
PROTECTION OF SULFHURIC ACID TANKS BY ANODIC PROTECTION METHOD (M.Sc. Thesis) M.Oğuz ÖZKAZANÇ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE TECHNOLOGY June 1997 ABSTRACT The most commonly used metals in the industry such as iron, aluminium, nickel.chromium etc, have passivization property. The anoic protection, one of the effective methods in reducing the corrosion rate, can be applied to metals having passivization property. In anodic protection, the metals are passivated by artificial ways and their corrosion rates are reduced. For this purpose, The metal, getting in touch with an electrolysis solution, by means of an auxilary electrode, can be polarizaed anodically up to the passivization potential and keeps always constant in that potential. In this study, an anodic protection is applied to one of the two rectangular shaped steel tanks by 300x300x250 mm and no any other protection method is applied to the other tank. By using sulphuric acid solutions of 65 %, 75 %, 90 % and 98 % in each tank, the change of the iron ion concentration with time has been examined. Anodic protection activities in the sulphuric acid solutions of 65 %, 75 %, 90 % and 98 are 0.89, 0.77, 0.53, and, 0.48 respectively. The results show that anodic protection method can be applied actively to the sulphuric acid tanks. Science Code : Key Words : Anodic protection, anodic polarization, passivity. Number of Pages : 73 Thesis Director : Prof. Dr. Hayri YALÇIN