Türk vergi sisteminde karşılaşılan problemlerin ergonomik açıdan analizi
- Tez No: 68064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN TOMANBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
IV TÜRK VERGİ SİSTEMİNDE KARŞILAŞILAN PROBLEMLERİN ERGONOMİK AÇIDAN ANALİZİ (DoktaraTezi) Faruk GÜÇLÜ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1997 ÖZET Türk halkının sosyo-ekonomik yaşamında vergi sorunu devamlı problem olmuştur. Sayısı beşyüzü aşan vergi uygulamasına, bir o kadar vergi mevzuat değişikliğine rağmen vergi sorunu çözülememiş, aksine Türk halkının ekonomik yaşamını daha güç hale sokmuştur. Verginin toplanamaması, devletin devamlılığı açısından vergi sistemimizin uğradığı bir kazadır. - Bugüne değin vergide insan unsurunun yani ergonomik verilerin dikkate alınmaması ve vergi bilincinin gelişmemiş olması bu doğal sonuca ulaşmamıza neden olmuştur. Oysa vergi sisteminde yapılacak ergonomik düzenlemeler vergi siste minin ıslahında ve vergi gelirlerinin arttırılmasında önemli rol oyna maktadır. Bu bağlamda tez çalışmamızda somut önerilere ulaşılmaktadır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 6002022 Ergonomik Vergi 155 Doç. Dr. îlhan Tomanbay
Özet (Çeviri)
ERGONOMIC ANALYSIS OF THE PROBLEMS ENCOUNTERED IN THE TURKISH TAX SYSTEM (Doctorate Thesis) Faruk GÜÇLÜ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1997 ABSTRACT Tax issue has always been a problem in the socio-economical life of Turkish Citizens. The question of taxes couldn't have been solved out although many changes have been introduced in tax regulations for this purpose. On the contrary such attempts have caused the economic life of Turkish Citizens to be harder. Failure in the collection of taxes may be considered as an accident in respect to the continuity of the state. The human aspect of the question, in other words ergonomic data the reof, has been neglected and subsequently we were faced with the cur rent stiuation. However, ergonomic changes to be made in tax regulations could very much contribute to the improvement of our tax system and conse quently result an increase in tax revenues. In this context, we introduce concrete proposals in our study. Science Code Key words Total Pages Thesis Administrator 6002022 Ergonomics Tax 155 Doç. Dr. îlhan Tomanbay