Hiperyüzeylerin tanjant demetlere prolongasyonu
  1. Tez No: 68062
  2. Yazar: FİGEN ÇİLİNGİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ESİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
HİPERYÜZEYLERİN TANJANT DEMETLERE PROLONGASYONU Figen ÇİLİNGİR YÜKSEK LİSANS TEZİ (MATEMATİK) t^-^i GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1997 ÖZET Bu çalışmada, n-boyutlu herhangibir differensiyeilenebilir M monifoldu ile M nin bir S hiperyüzeyi arasında t : S > M imbedding dönüşümü verildiğinde, S ile M arasındaki bağlantılar differensiyel geometri açısından incelenmiştir. Ayrıca, manifold üzerinde verilen herhangi bir fonksiyonun, vektör alanının, 1-formun ve (1,1)-tipinden bir tensör alanının vertical ve complete liftleri üzerinde çalışılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 403.0201 Hiperyüzey, prolongasyon 80 Prof. Dr. Erdoğan ESİN
Özet (Çeviri)
PROLONGATIONS OF HYPERSURFACES TO TANGENT BUNDLES (M.Sc.Thesis) Figen ÇİLİNGİR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1997 ABSTRACT In this study, the connections between S and M have been examined with respect to differential geometry when the imbedding transformation of i : S > M, which is between any differentiate M manifold and a S hypersurface of M, was given. Moreover, vertical and complete lifts of any function, vector field and 1 -form and a tensor field in (1,1 )-type belonging to manifold have been also studied. Science Code Key Words Page Number 403.0201 Hypersurface, prolongation 80 Adviser : Prof. Dr. Erdoğan ESİN