Kolon anastomozu yapılan ratlarda anastomoz hattına uygulanan rekombinant insan epidermal büyüme faktörü (RHEGF) anastomoz güvenliği üzerine etkileri
The effects of recombinant human epidermal growth factor (RHEGF) applied to the anastomosis line in rats with colon anastomosis on the safety of anastomosis
- Tez No: 680633
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Gastrointestinal cerrahide malign veya benign birçok nedenden ötürü bağırsak rezeksiyonları yapılmaktadır. Rezeksiyon sonrası yapılan anastomozlarda, anastomoz kaçağı çok önemli ve ciddi bir komplikasyon olmakla birlikte yüksek morbidite ve mortalite ile seyreder. Ayrıca anastomoz kaçağı gelişen hastalarda hastanede kalış süresi uzayabilir veya malign nedenle cerrahi yapılmış olan hastalarda kemoterapi ve/veya radyoterapinin gecikmesine neden olabilir. Hastalar için daha faydalı olmak ve postoperatif dönemde iyileşme süresini azaltmak için cerrahi teknikler sürekli gelişmektedir. Ayrıca, pre-operatif hazırlık, antibiyotik proflaksisi, cerrahi teknik ve postoperatif bakım ve yönetimdeki ilerlemelerden dolayı son zamanlarda yapılan cerrahinin güvenliği önemli ölçüde iyileşmiştir. Ama tamamen optimal şartlarda yapılan bağırsak anastomozlarında dahi, postoperatif süreçte yara mukavemeti düşüktür. Bu sebeplerden dolayı özellikle postoperatif erken dönemlerde anastomoz kaçağı riskini azaltacak, salimliğini ve güvenliğini sağlayacak yöntem ve ajanların denenmesi önemlidir. Bu çalışmanın amacı rekombinant insan epidermal büyüme faktörünün anastomoz hattına uygulanması ve anastomoz salimliği ve güvenliğini arttıracak etkinliğini araştırmaktır. Çalışmamızda 20 adet dişi Wistar Albino tipi rat kullanıldı. 10' ar rattan oluşan kontrol ve çalışma grubu olmak üzere 2 grup meydana getirildi. Kontrol grubundaki ratlara kolon rezeksiyon- anastomozu hariç başka işlem uygulanmadı. Çalışma grubunda ise anastomoz öncesi rezeksiyon yapılmış proximal ve distal uçlardaki submukoza tabakasına salin solüsyonu ile sulandırılmış rhEGF enjeksiyon yöntemi ile uygulandı. Kontrol grubundan 3 denek muhtemel anestezi komplikasyonuna bağlı olarak postoperatif erken dönemde ex oldu. Her iki gruba postoperatif 7. günde relaparotomi yapılarak anastomoz hatları kontrol edildi. Kontrol grubunda 1 denekte anastomoz proximalindeki anslarda ileus bulgularına rastlandı, fakat perforasyon gelişmediği gözlendi. Tüm deneklerin anastomoz patlama basınçları ölçülerek kaydedildi. Basınç ölçümleri sonrasında anastomoz hatlarından histopatolojik değerlendirme için örnekler alındı. Bu örnekler Parra-Membrives ve arkadaşları tarafından oluşturulan 4 farklı skala modifiye edilerek oluşturulan skalalar ile skorlandı. Elde edilen bulgular Mann- Whitney U testi kullanılarak istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Anastomoz kuvvetini değerlendirebilecek en önemli kriterlerden biri anastomoz patlama basıncıdır. Kontrol grubu ve çalışma grubunun anastomoz patlama basıncı değerleri karşılaştırıldığında, rhEGF uygulanmış grubun patlama basınçları belirgin derecede daha yüksek bulunmuştur. Bu açıdan 2 grup arasında istatistiksel yönden anlamlı kabul edilen bir farklılık mevcuttur. Histopatolojik olarak, mural tabakadaki nekroz üzerine olumlu etkileri hariç, anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda rhEGF' ün anastomoz yapılacak bağırsak uçlarına uygulanabileceği, fakat mural tabaka nekrozu üzerine olumlu etki hariç histopatolojik anlamlı farklılık olmaması nedeni ile rhEGF' ün tek doz uygulanabilmesi açısından daha fazla kontrollü deneysel çalışmaların yapılması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Intestinal resections are performed for many malign or benign reasons in gastrointestinal surgery. In anastomoses performed after resection, although anastomotic leakage is a very important and serious complication, it progresses with high morbidity and mortality. In addition, the duration of hospital stay may be prolonged in patients with anastomotic leakage or may cause a delay in chemotherapy and / or radiotherapy in patients who have undergone surgery for malignant reasons. Surgical techniques are constantly evolving to be more beneficial for patients and to reduce the recovery time in the postoperative period. In addition, the safety of recent surgery has improved significantly due to advances in preoperative preparation, antibiotic prophylaxis, surgical technique, and postoperative care and management. But even in intestinal anastomoses made under completely optimal conditions, wound strength is low in the postoperative process. For these reasons, it is important to try methods and agents that will reduce the risk of anastomotic leakage and ensure its safety and confidence, especially in the early postoperative periods. The aim of this study is to investigate the application of recombinant human epidermal growth factor to the anastomosis line and its effectiveness to increase the safety and confidence of the anastomosis. Twenty female Wistar Albino rats were used in our study. 2 groups were formed as a control and a study group consisting of 10 more rats. Except for colon resection-anastomosis, no other procedure was applied to the rats in the control group. In the study group, rhEGF injection method, diluted with saline solution, was applied to the submucosa layer at the resected proximal and distal ends before the anastomosis. Three subjects from the control group died in the early postoperative period due to possible anesthesia complications. Anastomosis lines were checked by performing relaparotomy in both groups on the 7th postoperative day. In 1 subject in the control group, ileus findings were observed in the loops at the proximal anastomosis, but no perforation was observed. Anastomotic bursting pressures of all subjects were measured and recorded. After pressure measurements, samples were taken from the anastomosis lines for histopathological evaluation. These samples were scored with scales created by modifying 4 different scales created by Parra-Membrives et al. The obtained findings were compared statistically using the Mann-Whitney U test. One of the most important criteria to evaluate anastomotic strength is the anastomotic bursting pressure. When the anastomotic burst pressure values of the control group and the study group were compared, the burst pressures of the rhEGF applied group were found to be significantly higher. In this respect, there is a statistically significant difference between the two groups. Histopathologically, no significant difference was found except for its positive effects on necrosis in the mural layer. In line with the data obtained, we think that rhEGF can be applied to the intestinal ends to be anastomosed, but since there is no histopathologically significant difference except for the positive effect on mural layer necrosis, more controlled experimental studies should be carried out in order to apply a single dose of rhEGF.