İntratekal gadolinyumlu kontrast madde uygulaması sonrası dentat nükleus ve globus pallidusdaki sinyal değişikliklerinin manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
Evaluation of signal changes in dentate nucleus and globus pallidus by magnetic resonance imaging (MRI) after intrathecal gadolinium based contrast agent administration
- Tez No: 680632
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN CEBECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Beyin omurilik sıvısı (BOS) fistüllerinin gösterilmesi ve defektin lokalize edilmesi hem radyolog hem de cerrah için önemli bir problemdir. Fistül lokalizasyonunun tanımlanmasında direkt kafa grafileri, konvansiyonel tomografiler, intratekal boyalar, radyonüklid sisternografi, pozitron emisyon tomografisi, negatif ve pozitif kontrast madde ile yapılan bilgisayarlı tomografi (BT) sisternografi, manyetik rezonans görüntüleme (MRG) kullanılagelmiştir. MR sisternografi Türkiye' de rinore ve otore şikayetleri bulunan hastalarda rutin olarak kullanılan görüntüleme yöntemidir. İntravenöz gadolinyum uygulamasından sonra beyindeki gadolinyum depolanması ile ilgili kesin veriler içeren araştırmalar mevcutken intratekal uygulamadan sonra beyin parankimindeki gadolinyum depolanması ile alakalı çalışmalar yetersiz kalmaktadır. Bu bağlamda araştırmanın amacı intratekal gadolinyum kontrast maddenin dentat nükleus ve globus pallidusta birikiminin olup olmadığını araştırmaktır. Bu amaçla Kasım 2018 ve Kasım 2020 tarihleri arasında rinore ve otore şikayeti bulunan 29 hastaya intratekal kontrast madde verilerek MR sisternografi çekilmiş, yaklaşık 1 ay sonra hastalara 3T ve 1.5T MRG ile kontrol 3D T1 ve SWI çekimleri yapılmıştır. Prospektif olarak yürütülen çalışmada elde edilen verilere bağımlı örneklemler t-testi uygulanmıştır. Araştırmamızdan elde edilen sonuçlara göre intratekal olarak uygulanan gadolinyum bazlı kontrast maddenin (gadoterat meglumin/1ml) dentat nükleus, orta serebellar pedinkül, globus pallidus ve talamustaki 0,40- 0,60 cm2 ROI ölçümlerinden elde edilen 3D T1 space fat-sat ve SWI görüntüler elde olunmuş; verilerde sinyal intensitesinde ölçülebilir bir artışa sebep olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Sonuçların makrosiklik gadolinyum bazlı kontrast madde kullanımı sonrasında glenfatik sistem aracılığıyla gadolinyumun açığa çıkmadığı sonucunu destekleyen araştırmalarla da paralellik gösterdiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The demonstration of cerebrospinal fluid (CSF) fistulas and localization of the defect is an important problem for both the radiologist and the surgeon. The fact that the CSF fistula is from more than one or a small defect makes it difficult to detect its localization during the operation. Computerized tomography cisternography (CTC), magnetic resonance cisternography (MRC) and direct radiographs, intrathecal agent, radionuclide cisternography, positron emission tomography, and negative and positive contrast agent were used to define the fistula localization. MRC is the imaging modality cisternography routinely performed in patients with complaints of rhinorrhea and otorrhea in Turkey. There are studies with precise data on gadolinium deposition in the brain after intravenous gadolinium administration. Studies on gadolinium deposition in the brain parenchyma after intrathecal administration are insufficient. In this context, the aim of the study is to investigate whether intrathecal gadolinium-based contrast agent deposition in the dentate nucleus and globus pallidus. For this purpose, between November 2018 and November 2020, 29 patients with rhinorrhea and otorrhea were given intrathecal contrast agent and MR cisternography was performed. 1 month after cranial MRI was performed with patients 3T and 1.5T MRI. Dependent samples t-test was applied to the data acquired in the prospective study. The results of present study indicate thatgadolinium-based contrast agent (gadoterate meglumin/1ml) administered intrathecally did not contribute to a measurable increase in signal intensity. Study data, dentate nucleus, middle cerebellar peduncle, globus pallidus and thalamus 3D T1 space fat-sat and SWI-weighted It was obtained from 0.40-0.60 cm2 ROI measurements. There are studies investigating that gadolinium is not released after the use of macrocyclic gadolinium-based contrast agents through the glymphatic system.It is believed that our research findings support the results of this studies.