Sürüklenme borulu taşkın yatakların hidrodinamiği
Hydrodynamics of spouted beds with draft tube
- Tez No: 68065
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ZÜHTÜ UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
SÜRÜKLENME BORULU TAŞKIN YATAKLARIN HİDRODİNAMİĞİ (Yüksek Lisans Tezi) Feriha GÖKSU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos, 1997 ÖZET Yanma, gazlaştırma, kurutma, granülasyon ve partikül kaplama gibi bir çok kullanım alam bulunan taşkın yataklarda, oluk bölgesine bir sürüklenme borusu yerleştirilmesi yeni bir uygulamadır. Bu sayede daha yüksek yatak yükseklikleri ve daha küçük partikül boylan kullanılabilir. Ancak akışkan fazın hidrodinamiği ve katı fazın sirkülasyonu bu değişiklikten etkilenir. Bu çalışmada özellikle katı sirkülasyon hızının belirlenmesinde kullanılabilecek bir model geliştirilmesi amaçlanmıştır, öncelikle sürüklenme borusu olarak da kullanılabilecek 15,2 mm çapında ve 1,15 m uzunluğundaki bir cam boru, siklon ve dönüş borusu içeren bir model sistem kurulmuştur. 1,863 mm ortalama çapında ve 1480 kg/m3 yoğunluğunda kuş yemi (dan) ve 1 mm çapında 2500 kg/m3 yoğunluğunda cam boncuk kullanılarak yapılan deneylerle gaz-duvar ve kati-duvar etkileşim kuvvetleri incelenerek bunlar için boyutsuz korelasyonlar geliştirilmiştir. Daha sonra, 100x100 mm kesit alanlı ve 1,03 m yüksekliğinde pleksiglastan yapılmış olan kolon ve sürüklenme borusu-siklon içeren pilot sistem kullanılarak, katı sirkülasyon hızı incelenmiştir. Geliştirilen teorik modelle deneysel bulgular arasında köprüyü kurmak üzere ve gaz giriş nozulu ile sürüklenme borusu arasındaki mesafeyide parametre olarak içeren boyutsuz bir korelasyon ayrıca geliştirilmiştir. Sonuçlar, artan gaz hızıyla ve artan katı sirkülasyon hızıyla katı fazın duvara etkilediği kuvvetin de arttığını; gaz hızının, yatak yüksekliğinin ve giriş nozulu ile sürüklenme borusu arasındaki mesafenin artmasıyla ve partikül çapının azalmasıyla taşlan yatakta katı sirkülasyon hızının arttığını göstermiştir. Bilim Kodu : 603 0101 Anahtar Kelimeler : Taşlan Yatak, Sürüklenme Borusu, Katı Sirkülasyon Hızı Sayfa Adedi : 128 Tez Yöneticisi ; Prof.Dr. Bekir Zühtü UYSAL
Özet (Çeviri)
Ill HYDRODYNAMICS OF SPOUTED BEDS WITH DRAFT TUBE (M.Sc, Thesis) Feriha GÖKSU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCHCNCE AND TECHNOLOGY Augnst 1997 ABSTRACT Spouted beds have a broad area of usage in the fields of combustion, gasification, drying, granulation and particle coating. Use of a draft tube in the sout region is relatively a new application. It is possible to employ greater bed depths and smaller particles by mis way. However, hydrodynamics of the bed and solid circulation rate are affected by this modification. In this study it was aimed particularly to develop a model that can be used for the determination of the solid circulation rate. Firstly, a model system consisting of a glass tube with 15.2 mm diameter and 1. 15 m length, a cyclone and a return pipe was installed. Gas-wall and solid-wall friction forces were investigated experimentally using bird food having an average particle diameter of 1.863 mm and a density of 1480 kg/m3 and glass beads with 1 mm diameter and 2500 kg/m3 density and dimemsionless correlations were developed for them. Then, using a pilot system consisting of a plexiglass column with 100x100 mm cross sectional area and 1.03 m height as well as the draft tube and the cyclone, solid circulation rate was investigated. In order to establish a bridge between the theoretically developed model and the experimental findings a dimensionless correlation involving the effect of theIV distance between the inlet nozzle and the draft tube was developed. The results have shown that the force applied by the solid phase on the wall gets larger with increasing gas flow rate and the amount of solid circulating, and solid circulation rate increases with increasing gas flow rate, bed height, the gap between inlet nozzle and the draft tube and with decreasing particle size. Science code : 603 01 01 Key Words : Spouted Bed, Draft Tube, Solid Circulation Rate Page number ; 128 Adviser : Prof.Dr. Bekir Zûhtii Uysal