Amerika Birleşik Devletleri'nin yapay zeka stratejilerinin analizi
The analysis of artificial intelligence strategies of the United States of America
  1. Tez No: 680644
  2. Yazar: ŞEYMA NUR REŞİTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BURAK DARICILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji ve Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Günümüzde yapay zekâ (YZ) teknolojileri, devletler arasında devam eden güç mücadelesinin odak noktası haline gelmektedir. Giderek daha fazla devlet YZ teknolojilerini stratejileri ve politikalarına dahil etmektedir. Bu teknolojiler, uluslararası ilişkiler disiplinindeki güç ve güvenlik bağlamlarında ve uluslararası sistemdeki güç dengesinde dönüşümler yaşanmasına yol açmaktadır. Çalışma, YZ teknolojilerinin güç ve güvenlik bağlamlarına etkisini ele alarak uluslararası politika için önemini ve sahip olduğu potansiyeli ortaya koymayı amaçlamıştır. Bu doğrultuda, Joseph Nye'ın akıllı güç yaklaşımından yola çıkarak YZ'nın bir akıllı güç enstrümanı olduğu değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmanın kavramsal çerçevesi genel olarak tümdengelim ve tümevarım yöntemleri kullanılarak oluşturulmuştur. Çalışmada uluslararası YZ rekabetinde lider konumundaki Amerika Birleşik Devletleri (ABD), örnek çalışma olarak seçilmiştir. Bu kapsamda ABD'nin YZ teknolojileri konusunda yürüttüğü strateji, politikaları ayrıntılı bir şekilde analiz edilmiştir. Bu sayede, YZ teknolojilerinin askeri, ekonomik, politik, toplumsal açılardan ABD'nin akıllı gücünü nasıl geliştirdiği ortaya koyulmuştur. Böylece ABD'nin yürüttüğü YZ araştırma-geliştirme (Ar-Ge) faaliyetlerinin dayandırıldığı temellerin anlaşılması amaçlanmıştır. Tez çalışmasında ileri teknolojiler ile beraber güç ve güvenlik bağlamlarının dönüşüm yaşandığına dikkat çekilmiş ve yeni bakış açıları kazandırılması gerekliliği ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Bununla beraber uluslararası ilişkiler disiplininde henüz yeni bir çalışma alanı olan YZ teknolojileri konusundaki eksikliklerin giderilmesini ve literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, artificial intelligence (AI) technologies are becoming the focal point of the ongoing power struggle between states. More and more states are incorporating AI technologies into their strategies and policies. These technologies lead to transformations in the context of power and security in the discipline of international relations and the balance of power in the international system. The study aimed to reveal the importance and potential of AI technologies for international politics by addressing their effects on these contexts. In this concept, AI was considered as a smart power factor proposed by Joseph Nye. The conceptual framework of this study is generally formed by using deductive and inductive methods. In the study, the United States of America (the USA), the leader in the international AI competition, was selected as the case study. The strategies and policies of the USA towards AI technologies were analyzed in detail. Thus, it became clear how AI technologies developed the smart power of the USA in terms of military, economic, political, and social aspects. Thus, it is aimed to understand the foundations of AI research and development (R&D) activities carried out by the USA. The study emphasized that the transformation of power and security contexts with advanced technologies was emphasized and tried to put forward the necessity of gaining a new perspective. Besides, it is aimed to eliminate the deficiencies in AI, which is a new field of study in this discipline and to contribute to the literature.