The importance of artificial intelligence in digital marketing
Dijital pazarlamada yapay zekanın önemi
  1. Tez No: 988525
  2. Yazar: FIZZA HASNAIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEHİYE BEĞENDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Beykoz Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Yapay Zekanın (AI) dijital pazarlamaya dahil edilmesi, tüketici davranışını anlama ve karşılama konusunda bir paradigma değişikliğini temsil ediyor. 2013'ten 2023'e kadar olan belgelerin kapsamlı bir bibliyometrik analizi yoluyla bu çalışma, yapay zekanın dijital pazarlama alanında genişleyen etkisini inceliyor. 11.018 belgenin analizi, yapay zekanın yalnızca pazarlama stratejilerinde verimliliği ve kişiselleştirmeyi artırmakla kalmayıp aynı zamanda sektörün araştırma odağı ve uygulamalarında da önemli bir dönüşüme yol açtığını ortaya koyuyor. Tek yazarlı yayın sıklığı yüksek olanlar da dahil olmak üzere veri kümesindeki en çok alıntı yapılan yazarlar, dijital pazarlamada yapay zeka hakkındaki söylemi ilerletmede çok önemli rol oynamış, tüketici davranışı, tahmine dayalı analitik ve otomatik karar alma süreçlerine ilişkin değerli bilgiler katmıştır. Amerika Birleşik Devletleri'nden Asya'ya kadar çeşitli coğrafyalara yayılan önde gelen kurumlar, yapay zeka merkezli pazarlama modellerinin ve stratejilerinin geliştirilmesini teşvik eden güçlü bir akademik etki ağını yansıtıyor. Anahtar kelime analizi, 'Yapay Zeka', 'Kullanıcı Deneyimi' ve 'Sosyal Medya'nın en sık alıntı yapılan terimler olduğunu vurguluyor ve bu alanların mevcut araştırma ve uygulamanın temel taşı olduğunu gösteriyor. Bu terimler yalnızca akademik araştırmalardaki öncelikleri yansıtmakla kalmaz, aynı zamanda endüstri uygulamalarının gelişen ihtiyaçları ve stratejileriyle de örtüşür. Amerika Birleşik Devletleri, pazarlamaya uygulanan yapay zeka konusunda akademik ve pratik bilgilerin üretilmesi ve geliştirilmesindeki merkezi rolünü göstererek en çok alıntı yapılan ülke olarak öne çıkıyor. Yüksek alıntı sayısı, bölgeden çıkan araştırmaların küresel etkisine işaret etmekte, uluslararası pazarlama stratejilerinin yönünü şekillendirmekte ve en iyi uygulamalar için ölçütler belirlemektedir. Bu ortamda çalışma, işletmelerin uyarlanabilir yapay zeka entegrasyon stratejileri geliştirmesi, kişiselleştirilmiş müşteri deneyimlerine öncelik vermesi ve mesleki yeterliliklerin sürekli gelişimine yatırım yapmasının gerekliliğini vurguluyor. Dahası, yapay zekanın etik açıdan yaygınlaştırılması önemli bir husus olmaya devam ediyor. Dijital pazarlama, yapay zeka ile daha entegre bir geleceğe doğru ilerledikçe, yapay zeka ilerlemeleri ile pazarlama inovasyonu arasındaki etkileşim giderek daha önemli hale geliyor ve akademik araştırmalar ve pratik uygulamalar için derin sonuçlar sunuyor.
Özet (Çeviri)
Incorporating Artificial Intelligence (AI) into digital marketing represents a paradigm shift in understanding and catering to consumer behaviour. Through an exhaustive bibliometric analysis of documents from 2013 to 2023, this study examines the expanding influence of AI in the digital marketing realm. Analysis of 11,018 documents reveals that AI is not only enhancing efficiency and personalization in marketing strategies but is also driving a significant transformation in the sector's research focus and practices. The most cited authors in the dataset, including those with a high frequency of single-authored publications, have been pivotal in advancing the discourse around AI in digital marketing, contributing valuable insights into consumer behaviour, predictive analytics, and automated decision-making processes. The leading institutions, spanning diverse geographies from the United States to Asia, reflect a robust network of academic influence that has fueled the development of AI-centric marketing models and strategies. Keyword analysis underscores 'Artificial Intelligence,' 'User Experience,' and 'Social Media' as the most frequently cited terms, indicating these areas as the cornerstone of current research and application. These terms not only mirror the priorities in academic research but also resonate with the evolving needs and strategies of industry practices. The United States stands out as the most cited country, indicating its central role in producing and advancing academic and practical knowledge in AI applied to marketing. The high citation count signifies the global impact of research emanating from the region, shaping the direction of international marketing strategies and setting benchmarks for best practices. In this landscape, the study emphasizes the necessity for businesses to cultivate adaptive AI integration strategies, prioritize personalized customer experiences, and invest in the continuous development of professional competencies. Furthermore, the ethical deployment of AI remains a crucial consideration. As digital marketing marches towards a more AI-integrated future, the interplay between AI advancements and marketing innovation becomes increasingly significant, offering profound implications for academic research and practical applications.