Yapay zekâ politikaları: Türkiye örneği
Artificial intelligence policies: The case of Türkiye
  1. Tez No: 960365
  2. Yazar: EMRE ELGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN GÜRPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Politikaları ve İnovasyon Yönetimi (Disiplinlerarası) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Teknoloji Politikaları ve İnovasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Son yıllarda yapay zekâ teknolojileri, ulaştırmadan sağlığa, tarımdan bankacılığa kadar birçok sektörde hızla yaygınlaşmaktadır. Yapay zekâ destekli tıbbi cihazların sayısı artmış, otonom araçlar bazı şehirlerde hizmet vermeye başlamıştır. Bilimsel keşifleri hızlandırmadaki potansiyeli dikkat çeken yapay zekâ, fırsatlarının yanı sıra önyargı, ayrımcılık, gizlilik ihlalleri, güvenlik sorunları, işsizlik ve ekonomik eşitsizlik gibi riskler de barındırmaktadır. Fırsatları ve riskleriyle birlikte yapay zekâ teknolojileri, pek çok ülkenin politika gündeminin odak noktası hâline gelmiştir. Türkiye'de de Ulusal Yapay Zekâ Stratejisi 2021 yılında yürürlüğe girmiştir. Bu tez çalışmasının amacı, küresel düzeyde stratejik önem kazanmış yapay zekâ teknolojileri alanında Türkiye'nin makro düzeydeki politika ve stratejilerini uluslararası örneklerle karşılaştırmalı olarak değerlendirmek ve öncelik verilmesi gereken temel politika bileşenlerini belirlemektir. Çalışmada uluslararası örnekler olarak bu alanda küresel liderlik hedefleyen Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin ele alınmıştır. Bulgular, Türkiye'nin makro düzeydeki mevcut politika ve stratejilerinin uluslararası örneklerle büyük benzerlikler gösterdiğini ortaya koymaktadır. Öte yandan, özellikle düzenleyici çerçeve bakımından uluslararası örneklerin farklı yaklaşımlara sahip olduğu görülmüş olup Türkiye'nin yaklaşımı bu farklılık çerçevesinde analiz edilmiştir. Çalışma, seçilmiş politika dokümanlarına yönelik kelime frekans analizi ile de desteklenmiştir. Sonuç bölümünde Türkiye için faydalı olabilecek bazı iyi uygulama örneklerine yer verilmiş, politika geliştirme sürecine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, artificial intelligence (AI) technologies have been rapidly proliferating across many sectors, from transportation and healthcare to agriculture and banking. The number of AI-enabled medical devices has increased, and autonomous vehicles have begun operating in certain cities. While its potential to accelerate scientific discovery has attracted considerable attention, artificial intelligence also entails risks such as bias and discrimination, privacy violations, security issues, unemployment, and economic inequality. With both its opportunities and risks, AI has become a focal point on the policy agendas of many countries. In Türkiye, the National Artificial Intelligence Strategy entered into force in 2021. The aim of this thesis is to comparatively evaluate Türkiye's macro-level policies and strategies in the field of AI technologies, which have gained strategic importance at the global level, with international cases, and to identify key policy components that should be prioritized. As international cases, the European Union, the United States, and China are examined. The findings reveal that Türkiye's current macro-level policies and strategies share significant similarities with international cases. Furthermore, international cases differ in their regulatory frameworks, and Türkiye's approach was analyzed within this framework. The study was also supported by word frequency analysis of selected policy documents. The conclusion includes some examples of best practices that could be beneficial for Türkiye and offers recommendations for the policy development process.