Özay Gönlüm'ün hayatı ve TRT repertuvarına kazandırdığı eserlerin müzikal analizi
Özay Gönlüm's life and the musical analysis of the works he bringed into TRT's repertory
  1. Tez No: 680654
  2. Yazar: ANIL AR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN METİN KARKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Ege Bölgesi Türk halk müziği (THM) bakımından oldukça zengin bölgelerden biridir. Tarih boyunca Anadolu'ya Özay Gönlüm, Hisarlı Ahmet, Talip Özkan, Hayri Dev gibi önemli müzik insanları kazandırmıştır. Bu kişiler bölgede THM'nin en önemli temsilcilerinden olup THM'nin ve Türk kültürünün yaşatılmasında, gelecek kuşaklara aktarılmasında kültür taşıyıcılığı görevini üstlenen en seçkin sanatçı tipleri olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Bu çalışmada hem Ege Bölgesi hem de ülkemiz müzik kültürüne halk müziği formunda eserler kazandıran bu kültürün devam ettirilmesinde, yaşatılmasında ve yaygınlaştırılmasında rol alan bu geleneğin temsilcilerinden Özay Gönlüm'ün hayatı, sanatı ve eserleri incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümü problem, önem, amaç gibi başlıkların yer aldığı giriş kısmından oluşmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde; THM'nin genel özelliklerinden bahsedilmiş, Özay Gönlüm'ün hayatı, ailesi ve müzik geçmişi ile bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde; araştırmada kullanılan yöntem ve tekniklere yer verilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde; Gönlüm'ün derlediği eserlerin makamsal özellikleri, usûl yapıları, formu ve şiirlerindeki kafiye düzenleri bakımından analizleri yapılmıştır. Son olarak beşinci bölümde bulgular yorumlanarak önerilerde bulunulmuştur. Araştırma doğrultusunda başlıca; Özay Gönlüm'ün TRT repertuvarına 51 THM eseri kazandırdığı, bu eserlerde 9/8, 9/4 usûllerin çoğunlukta olduğu, makamsal dizi açısından Hüseyni, Gülizar makam dizilerinin yaygın olduğu, ayrıca Gönlüm'ün derlediği eserlerde THM repertuvarı/nazariyatı için önem arz eden eserlerin olduğu sonuçlarına ulaşılmış ve bu sonuçlardan hareketle çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aegean Region is one of the regions rich in Turkish folk music (THM). Throughout history, Anatolia has brought important musical people such as Özay Gönlüm, Hisarlı Ahmet, Talip Özkan and Hayri Dev. These people are among the most important representatives of THM in the region and appear as the most distinguished artist types who undertake the task of cultural carriers in keeping THM and Turkish culture alive and transferring it to future generations. In this study, the life, art and works of Özay Gönlüm, one of the representatives of this tradition, who played a role in the continuation, survival and dissemination of this culture, which brought works in the form of folk music to the music culture of both the Aegean Region and our country, were examined. The first part of the study consists of the introductory part, which includes titles such as problem, importance and purpose. In the second part of the study; The general features of THM are mentioned, and information about Özay Gönlüm's life, family and musical background is given. In the third part; The methods and techniques used in the research are included. In the fourth part of the study; The works compiled by Gönlüm were analyzed in terms of modal features, usûl structures, form and rhyme schemes in his poems. Finally, in the fifth chapter, the findings were interpreted and suggestions were made. In line with the research, mainly; Özay Gönlüm added 51 THM works to the TRT repertoire, in these works the 9/8, 9/4 tempos are in the majority, Hüseyni and Gülizar makam scales are common in terms of modal scales, and there are also works that are important for the THM repertoire/theory in the compositions Gönlüm compiled conclusions were reached and various suggestions were presented based on these results.