An investigation of professional identity development across student, novice and experienced EFL teachers: Their expectations and fears for the future
Öğrenci, mesleğe yeni başlayan ve tecrübeli yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin mesleki kimlik gelişimlerinin araştırılması: Geleceğe dair beklenti ve korkuları
  1. Tez No: 680655
  2. Yazar: GAMZE ERDEM COŞGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN SAVAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu çalışmanın amacı yabancı dil olarak İngilizce öğretmen adaylarının ve mesleğe yeni başlayan ve tecrübeli yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin profesyonel kimlik gelişimlerini Türkiye bağlamında Olası Kimlikler Teorisiyle araştırmaktı. Ayrıca bu çalışma farklı kariyer aşamalarında olan yabancı dil öğretmenlerin ideal ve korkulan benliklerinin farklı olup olmadığını ve onların gelecek kimliklerini etkileyen faktörleri anlamaya çalışmıştır. Bahsedilen amaçlara ulaşmak için karma desenlerden biri olan açıklayıcı sıralı karma desen kullanılmıştır. Öğretmenlerin profesyonel kimlik gelişimlerini Olası Benlikler Kuramıyla incelemek için ilk olarak bir anket aracılığıyla nicel veri toplanmıştır ve SPSS aracılığı ile analiz edilmiştir. Anket katılımcılarını Türkiye'de devlet okulunda okuyan ya da çalışan 194 öğrenci, mesleğe yeni başlayan ve tecrübeli İngilizce öğretmenleri oluşturmuştur. Daha sonra çalışmanın ilk aşamasında toplanan nicel veriyi daha iyi anlamak için nitel veri olarak yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir ve analiz edilmiştir. ANOVA sonucunda, öğrenci, mesleğe yeni başlayan ve tecrübeli İngilizce öğretmenleri arasında ideal ve korkulan İngilizce öğretmeni kimliklerine ilişkin anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Çalışma sonuçları, bütün katılımcı grupların ideal öğretmen kimliği olarak mesleki gelişimi, dil becerilerini, mesleki yeterlilik, kişisel nitelikleri ve tanınmayı önemsediklerini göstermiştir. Ayrıca korkulan öğretmen kimliği olarak dil yetersizliği, mesleki gelişim eksikliği, istenmeyen kişisel özellikler, istenmeyen mesleki eğilimler ve tanınmama olarak beş tema ortaya çıkmıştır. Üstelik, katılımcılar olası kimliklerini etkileyen içsel ve dışsal niteliklerden bahsetmişlerdir. Bunlara ek olarak, Kovid-19 pandemisi etkisiyle katılımcılar teknolojiyi etkili bir şekilde kullanmanın ve adaptasyon yeteneğinin önemine vurgu yapmışlardır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to investigate student, novice, and experienced English as a foreign language teachers' professional identity development through the Possible Selves Theory in a Turkish context. The study also aimed to identify whether teachers at various stages in their professional careers had different ideal and feared language teacher selves, and the factors that influenced their future selves. To achieve the purpose of the study, an explanatory sequential mixed method was used. First, quantitative data were collected through a questionnaire and analyzed via SPSS. The questionnaire participants were 194 student, novice, and experienced English teachers working or studying at state schools in Turkey. Then, for the qualitative data, semistructured interviews were conducted and analyzed to obtain a more in-depth understanding of the quantitative data. As a result of ANOVA, no significant difference was observed between student, novice, and experienced English teachers concerning their ideal and feared language teacher selves. In addition, in terms of ideal language teacher selves, all three participant teacher groups emphasized professional development, language competency, professional competency, personal qualities, and recognition. Additionally, in terms of feared language teacher selves, five themes emerged: language incompetency, lack of professional development, undesired personal qualities, undesired professional dispositions, and lack of recognition. Moreover, the participants mentioned external and internal factors that affected their possible selves. Additionally, with the effect of the Covid-19 pandemic, the participants mostly emphasized the importance of using technology effectively and having the ability to be adaptable.