Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının vatanseverlik değeri ve vatanseverlik eğitimi hakkındaki görüşleri
Teacher candidates of social studies views on the value of patriotism and education of patriotism
  1. Tez No: 680659
  2. Yazar: MUSTAFA İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal bilgiler öğretmen adaylarının vatanseverlik değeri ve vatanseverlik eğitimi hakkındaki görüşlerini belirlemektir. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden olgubilim (Fenomonoloji) deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2019-2020 eğitim-öğretim döneminde, Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Eğitimi'nde öğrenim gören son sınıf 83 öğretmen adayı oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından uzman görüşü alınarak hazırlanan, yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Çalışma grubundan elde edilen veriler içerik analiz yönteminden yararlanılarak çözümlenmiştir. Araştırmanın sonuçları genel olarak incelendiğinde, çalışma grubunu oluşturan öğretmen adaylarının vatanseverlik kavramı hakkında bilgi sahibi olduklarını, değerin öğrencilere kazandırılmasının öneminin farkında olduklarını, sosyal bilgiler dersi ve iyi vatandaş yetiştirme amacı ile vatanseverlik değerinin ilişkisini bildiklerini, Sosyal Bilgiler Öğretim Programı içerisindeki yerinin ve öneminin farkında olduklarını, sosyal bilgiler öğretmeni olarak değerin kazandırılmasındaki rolünü bildiklerini söylemek mümkündür. Farklı olarak ilköğretim düzeyinde verilen vatanseverlik eğitiminin, değerin kazandırılmasında istenilen düzeyde öğrenciye katkı sağlamadığı sonucuna; sosyal bilgiler lisans eğitimi programında ise yeterli düzeyde vatanseverlik eğitiminin verilmesine karşın alınan derslerin içeriğinin vatanseverlik değeri için yeterli olmadığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Ayrıca öğretmen adaylarının vatanseverlik ve vatanseverlik eğitimi kavramlarına yönelik olumlu benzetimlerde bulunduklarını ve olumlu düşünceye sahip olduklarını söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the views of teacher candidates of social studies about the value of patriotism and education of patriotism. In the study, phenomenology which is one of the qualitative research designs was used. The sample of the study is 83 senior teacher candidates who are studied at Akdeniz University faculty of education social studies in 2019-2020 educational year. In the study semi-structured interview which is prepared by researcher with expert opinion is used as data collection tool. Data which are obtained from the sample group was analyzed by using content analysis method. When the results of the study are examined, it can be said that the teacher candidates who are study group have knowledge of patriotism and they are aware of the importance of teaching this value. They also know the relationship between the social studies course and the value of patriotism with the aim of good citizen education and they are aware of the place and importance of patriotism in curriculum. Also they know their role in teaching of value as a social studies teacher. It is concluded that the patriotic education which is given at the primary level doesn't contribute to the student in teaching of value at desired level on the other hand the content of the courses which are taken is not sufficient for the value of patriotism although a sufficient level of education of patriotism is provided in the social studies undergraduate education program. Also it is possible to say that teachers have made positive analogies to the notions of patriotism and education of patriotism and have positive thoughts about these notions.