İntra uterin gelişme geriliği olan ve intra uterin gelişme geriliği olmayan ileri derecede preterm bebeklerin prenatal, perinatal ve postnatal karşılaştırılması
Comparison complications of prenatal, perinatal and postnatal babies with intra-uterine growth retardation and advanced preterm babies without intra-uterine growth retardation
  1. Tez No: 680660
  2. Yazar: MAHSAN GHASSEMLOU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ SOYLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yenidoğan Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: 2016-2019 yılları arasında, 4 yıllık sürede Konya Selcuk Üniversitesi Tıp Fakultesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Yenidoğan Yoğun Bakım Servisi'nde izlenen intrauterin gelişme geriliği olan ve intrauterin gelişme geriliği olmayan ileri derecede preterm bebeklerin prenatal, perinatal ve postnatal komplikasyonlarının karşılaştırılması amaçlandırılmıştır. Yöntem: Bu çalışmada 2016-2019 yılları arasında, 4 yıllık sürede Konya Selcuk Üniversitesi Tıp Fakultesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Yenidoğan Yoğun Bakım Servisi'nde yatarak izlenen 42 tane İntrauterin gelişme geriliği (gebelik haftasına göre vücut ağırlığı 10. persentil eğrisinin altında) olan ve 84 tane İntrauterin gelişme geriliği olmayan 32 hafta altında doğan ileri derecede preterm bebeklerin dosyası retrospektif olarak tarandı ve çalışma toplam 126 vaka üzerinden yürütüldü. Bulgular: Çalışmamızda IUGR olan ve olmayan bebeklerde yaşanan komplikayonlardan ROP(%23.8),pnomotoraks(%15.9), PDA(%35.7), RDS(%69), pnömoni(%4), sarılık(%40.5), anemi(%54.8), İKK(%14.3), NEK(%15.1), sepsis(%42.1), BPD(%13.5), polisitemi(%2.4), koagülopati(%17.5), hiperlipidemi(%23), hipotansiyon(%16.7), elektrolit bozuklukları,hipoalbuminemi (%46.8), hipoglisemi(%12.7), hipotiroidi(%7.9), hiperglisemi(%18.3), hipertansiyon(%2.4), WBC düşüklüğü veya düşük platelet sayısı(%4.8), metabolik asidoz(%15.1) ve respiratuar asidoz(%6.3) görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: Aim:It was aimed to compare the prenatal, perinatal and postnatal complications of extremely preterm babies with intrauterine growth retardation and without intrauterine growth retardation who were followed up in the Neonatal Intensive Care Service of the Department of Pediatrics, Department of Pediatrics, Konya Selcuk University, for a period of 4 years between 2016-2019. Methods: In this study, 42 patients with intrauterine growth retardation (body weight below the 10th percentile curve according to the week of gestation) who were hospitalized in the Neonatal Intensive Care Service of Konya Selcuk University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, between 2016 and 2019, and 84 The files of extremely preterm babies born below 32 weeks without intrauterine growth retardation were retrospectively reviewed and the study was conducted on 126 cases. Results:In our study, ROP (23.8%), pneumothorax (15.9%), PDA (35.7%), RDS (69%), pneumonia (4%), jaundice (40.5%), anemia (54.8%), among the complications experienced in babies with and without IUGR, ICC (14.3%), NEC (15.1%), sepsis (42.1%), BPD (13.5%), polycythemia (2.4%), coagulopathy (17.5%), hyperlipidemia (23%), hypotension (16.7%), electrolyte disturbances hypoalbuminemia (46.8%), hypoglycemia (12.7%), hypothyroidism (7.9%), hyperglycemia (18.3%), hypertension (2.4%), WBC low or low platelet count (4.8%), Metabolic Acidosis (15.1%) and respiratory acidosis (6.3%) was observed.