Sınıf eğitimi öğretmen adaylarının ilkokul matematik dersinde değerler eğitimine ilişkin görüşleri
Primary school teachers candidates' views on values education in primary school mathematics course
  1. Tez No: 758791
  2. Yazar: EBRU ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER YARAR KAPTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmanın amacı, sınıf eğitimi öğretmen adaylarının ilkokul matematik dersinde değerler eğitimine ilişkin görüşlerini belirlemektir. Çalışma nitel bir çalışma olmakla birlikte çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu bir devlet üniversitesinin sınıf eğitimi ana bilim dalında öğrenim gören öğretmen adayları oluşturmaktadır. Araştırmaya 1, 2, 3 ve 4. sınıfta öğrenim gören toplam 208 öğretmen adayı katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan“Sınıf Eğitimi Öğretmen Adayları Görüşme Formu”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde nitel veri analiz yöntemlerinden olan içerik analizi ve betimsel analiz kullanılmıştır. Araştırmada sınıf eğitimi öğretmen adaylarının; değer ve değerler eğitimi kavramı hakkında bilgi sahibi olduğu ve kavramlar hakkındaki ifadelerinin alan yazındaki tanımlarla ve yapılan diğer çalışmalarla benzerlik gösterdiği, değerler eğitimini en fazla hayat bilgisi ve sosyal bilgiler dersleri ile ilişkili bulurken en az matematik dersi ile ilişkili buldukları, 2018 MDÖP'de yer alan kök değerler ve derse özgü değerleri bilmediklerini ifade ettikleri, matematik dersi ile en fazla paylaşım, sorumluluk, eşitlik en az sevgi, dostluk ve vatanseverlik değerlerini ilişkilendirilebilir buldukları, matematik dersinde değerler eğitimi yapılabileceği görüşüne sahip oldukları, matematik dersinde değerleri kazandırmak için en fazla problemler konusu ile ilgili etkinlikler, grup çalışması ve gerçek nesne paylaşımı etkinlikleri yapmayı planladıkları, matematik dersinde değerler eğitimi yaparken güçlüklerle karşılaşacaklarını düşündükleri, matematik dersinde değerler eğitimi ile ilgili desteğe ihtiyaç duydukları sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine primary school teacher candidates' views on values education in primary school mathematics course. In the study, which is a qualitative study, case study, one of the qualitative research methods, was used. The study group of the research consisted of teacher candidates studying in the primary school teaching department of a state university. A total of 208 teacher candidates studying in the 1st, 2nd, 3rd and 4th grades participated in the research.“Primary School Teacher Candidates Interview Form”prepared by the researcher was used as a data collection tool in the study. Content analysis and descriptive analysis, which are qualitative data analysis methods, were used in the analysis of the obtained data. In the study, it was concluded that primary school teacher candidates had knowledge of the concept of values and values education, their expressions about the concepts were similar to the definitions in the literature and other studies, they found values education most related to life sciences and social studies courses and least related to mathematics course, they did not know the root values and course-specific values included in the 2018 Mathematics Course Curriculum, they found the values of sharing, responsibility, and equality most related to mathematics course and the values of love, friendship and patriotism least related to mathematics course, they had the opinion that values education can be done in mathematics lesson, they mostly planned to do activities related to problems, group work and real object sharing activities in order to provide students with values in mathematics course, they thought they would encounter difficulties while doing values education in mathematics course, and they needed support regarding values education in mathematics course.