Coğrafi bilgi sistemi (CBS) yazılımlarında olması gereken temel özellikler ve yaygın olarak kullanılan CBS yazılımlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 68066
  2. Yazar: FAZIL KARAKAPICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN H. ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMİ (CBS) YAZILIMLARINDA OLMASI GEREKEN TEMEL ÖZELLİKLER VE YAYGIN OLARAK KULLANILAN CBS YAZILIMLARININ KARŞILAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Fazıl KARAKAPICI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 1997 ÖZET Bu tez ile Türkiye'de Coğrafî Bilgi Sistemleri ile farklı bakış açılarından ilgilenen ya da kendi CBS 'lerini geliştirmek isteyenlere CBS teknolojisi ve yaygın olarak kullanılan CBS yazılımları ile ilgili araştırma sunulmaktadır. Tez de ilk olarak CBS tanımı yapılmakta ve bu tanımı oluşturan elemanlar üzerinde durulmaktadır. Bu tanımlamalara bağlı olarak CBS ' nin temel fonksiyonları açıklanmaktadır. Bu fonksiyonlardan veri toplama, depolama ve işleme, Coğrafi Veri Tabanı'nın kurulmasına yönelik iken; analiz fonksiyonu, oluşturulan veri tabanının amaca ve uygulama alanına göre kullanılmasını ve dolay ısı ile kullanıcıların CBS 'den beklentilerinin karşılanmasını hedefler. Tezde CBS teknolojisinin kullanım alanları ve kullanıcı profilleri sınıflandırılarak CBS uygulamalarında çok kullanılan ARC/TNFO, MGE ve ARCVIEW yazılımlarının uygulamalı karşılaştırılması yapılmaktadır. Karşılaştırma kriterlerinde analiz türleri ele alınarak, bu analizlerin hangi amaçlarla uygulanabileceği açıklanmaktadır. Sonuç bölümünde yazılım performansları ve uygulama alanlarına yönelik CBS yazılımım seçmelerine yardımcı olmak amacıyla bazı önerilerde bulunulmaktadır. Bilim Kodu :24 Anahtar Sözcükler :CBS, Veri toplama, Veri depolama, Veri işleme, Analiz fonksiyonu, Coğrafi veritabanı, ARC/INFO, MGE, ARCVIEW. Sayfa Adedi :136 Tez Yöneticisi : YrdDoç.Dr.Hasan H. ÖNDER
Özet (Çeviri)
BASIC SPECIFICATIONS FOR GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS (GIS) SOFTWARE PACKAGES AND COMPARASION OF WIDELY USED GIS PACKAGES (M.Sc.Thesis) Fazıl KARAKAPICI GAZİ UNTVESISTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 1997 ABSTRACT In this study, the results of investigations about Geographical Information Systems (GIS) Technology and the related commonly used GIS software are presented. It is believed that the study will be helpful to the people who are interested in GIS or want to establish their own GIS systems. In this study, first, the term GIS is defined and the elements of this definition are explained. Based on these explanations, basic functions of the GIS are explained. From these functions, while the collection, storage and processing of the data are related to the establishment of a Geographical Data Base; analysis function's goal is to provide the proper use of the established data base according to its purpose and application field and accordingly, meet the user's expectations from GIS. Here, application fields of GIS Technology and the users' profiles are classified and ARC/INFO, MGE and ARCVIEW software which are the most commonly used in GIS applications are compared experimentally. In the comparison criteria, analysis types and objectives of these analysis types are explained. In the result section, performance of these software are investigated and some recommendations are given to the users in order them to be able to choose the appropriate GIS software for their own purposes and application fields by examining the Cost/Performance relationship. Science Code :24 Keywords : GIS, Collection, Storage, Processing, Analysis functions, Geographical Database, ARC/INFO, MGE, ARCVIEW. Page Number : 1 3 6 Adviser : AsstProf.Dr.Hasan H. ÖNDER