Poli (Etilen tereflatat) lifler üzerine akrilik asit ve metil metakrilat karışımının aşılanması ve boyanabilirliğinin incelenmesi
- Tez No: 68067
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER TALU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
POLI (ETİLEN TEREFTALAT) LİFLER ÜZERİNE AKRILIK ASİT VE METİLMETAKRİLAT KARIŞIMININ AŞILANMASI VE BOYANABİLİRLİĞİNİN İNCELENMESİ. (Yüksek Lisans Tezi) Fariborz Azizinezhad GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MART 1997 ÖZET Bu çalışmada akrilik asit (AA) ve metilmetakrilat (MMA) monomerlerinin karışımının çeşitli koşullarda poli (etilen tereftalat) (PET) lifler üzerine, benzoil peroksit (Bz202) yardımı ile aşılanması; ve aşılanmış PET liflerin bazı özellikleri (çap, nem tutuculuk, boyanabilirlik) incelendi. Sıcaklığın arttırılması ile aşılama hızı ve aşılama veriminin arttığı gözlendi. Maksimum aşılama verimi 90°C de, % 75.8 olarak elde edildi. Aşılama verimi üzerine başlatıcı derişiminin, monomer derişiminin ve monomerlerin değişik yüzdelerinin etkisi incelendi. (AA + MMA) karışımının aşılanmasında en yüksek aşılama verimi (% 70 MMA, %30 AA) karışımında elde edildi. Ayrıca, başlatıcı derişiminin 1.0 x 10“3 (mol/L) dan 4.0 x 10”“ (mol/L) ye arttırılması ile % 60 aşılama verimi elde edildi ve sonra sabit kaldığı gözlendi. Polimerleşme süresi arttırıldıkça aşılama verimi önce arttığı halde, 40 dakikadan sonra da sabit kaldığı gözlendi. Aşılama yüzdesi ile liflerin çaplarında da bir artış görüldü. Aşılanan monomerin cinsine ve aşılama yüzdesine bağlı olarak boyanabilirliğin değiştiği görüldü. En yüksek aşılama koşullan 4 x 10”" (mol/L) benzoil iiperoksit, 0. 1 (mol/L) monomer derişimi, (%30 AA + %70 MMA) karışım oram5İ 90°C sıcaklık ve 40 dakika süre olarak belirlendi. Aşılanmış lifler FTIR spektroskopisi, Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve Termogravimetrik Analiz (TGA) yöntemleri ile karakterize edildi. m
Özet (Çeviri)
AN INVESTIGATION OF THE GRAFTING OF ACRYLIC ACID. METHYLMETHACRYLATE MIXTURE ONTO POLY (ETHYLENE TEREPHTHALATE) FIBERS AND DYEABILITY (M. Sc. Thesis) Fariborz Azizinezhad GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY MARCH 1997 ABSTRACT In this study, grafting of acrylic acid (AA)»methyl methacrylate (MMA) onto poly (ethylene terephthalate) fibers, using benzoyl peroxide initiator and some properties of grafted fibers such as diameters, moisture regain and dyeability were investigated. It was observed that by increasing the temperature, grafting yield and rate of grafting were increased. Maximum grafting yield was obtained as 75.8 % at 90°C. Effects of the initiator and monomer concentrations as well as monomer mixtures at various ratios were studied. Maximum grafting yield was obtained when the ratios of AA and MMA were taken as 30% and 70% respectively. It was observed that increasing the initiator concentration from 1.0 x 10“ M to 4.0 x 10”“ M, caused to an increase at the grafting yield up to 60% then levelled off. Increasing the polymerization time was caused an increase at the grafting yield upto 40 minutes then levelled off. It was observed that dyeability was changed with the type of monomer used and the amount of grafting. IVOptimum grafting conditions were obtained by taking the initiator concentration as 4.0 x 10”3 M,.monomer concentration as (AA 30% + MMA 70%) at 90°C for 40 minutes. The characterization of grafted PET fibers were earned out by FTIR spectroscopy, Scanning Electron Microscopy (SEM) and Thermogravimetric analyses (TGA).