Anterior pelvik yaklaşım kullanılan hastalarda posterior asetabulum duvar kırığının quadrilateral yüzeyden vida ile fiksasyonu
Posterior acetabular wall fixation through quadrilateral surface in patients treated with anterior pelvic approach
- Tez No: 680672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM YALIN KILINÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı sadece anterior pelvik (Modifiye Stoppa) yaklaşımın kullanılıp posterior duvar kırığı quadrilateral yüzeyden fikse edilmiş kompleks asetabulum kırıkları olan hastaların klinik ve radyolojik sonuçlarını incelemek ve tekniğin avantajları ve dezanvantajlarını belirlemektir. Çalışmaya Ocak 2014 ile Mart 2019 arasında opere edilmiş, en az 1 yıl süreyle takibi olan hastalar dahil edildi. Hastaların görüntülemeleri incelenerek Judet-Letournel sınıflamasına göre sınıflandırıldı. Ameliyat öncesi ve sonrası posterior duvar deplasmanları ölçülerek Matta redüksiyon kriterlerine göre değerlendirildi. Klinik skorlama sistemlerinden Merle D'Aubigné ve Postel ve Harris kalça skoru kullanıldı. Çalışmaya dahil edilen lag vidası uygulanmış 12 hasta ve hem anterior hem posterior yaklaşımla opere edilip posterior duvarı plak-vida ile tespit edilmiş 14 hastanın sonuçları karşılaştırıldı. Kırıklar Judet-letournel'e göre %46,1 çift kolon, %23 transvers ve posterior duvar, %19,2 T tipi, %11,5 anterior kolon ve posterior hemitransvers kırıklardı. Ameliyat sonrası ölçümlerde Matta redüksiyon kriterlerine göre lag vidası grubunda %83,3 hastada mükemmel-iyi, plak grubunda %85,7 mükemmel-iyi olarak hesaplandı. Klinik ve fonksiyonel sonuçlarda Merle D'Aubigné ve Postel skorlarına göre sırasıyla lag vidası grubunda %83,3 hasta mükemmel-iyi, plak grubunda %78,5 hastada mükemmel-iyi olarak bulundu. Harris kalça skoruna göre lag vidası grubunda %74,9 mükemmel-iyi, plak grubunda %71,4 mükemmel-iyi olarak bulundu. Ameliyat sürelerinde ortanca değer lag vidası ve plak grubunda sırasıyla 107,5 dk (90-225) ve 127,5 dk (100-160) olarak saptandı. Kanama miktarı ortanca değeri yine lag vidası ve plak grubunda sırasıyla 425 mL (250-2300) ve 680 mL (400-1300) olarak ölçüldü. Redüksiyon kalitesi ve klinik sonuçların karşılaştırılmasında istatistiksel olarak fark bulunmazken plak grubunda operasyon süresi ve kanama miktarı istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu. Yapılan bu çalışma uygun hastalarda posterior yaklaşıma gerek kalmadan anterior pelvik yaklaşım uygulanan hastalarda quadrilateral yüzeyden posterior duvar fiksasyonunun uygulanabilir ve avantajlı bir yöntem olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim of the study was to evaluate the clinical and radiological results of the patients who has associated acetabular fractures with posterior wall involvement and posterior wall treated with lag screw through quadrilateral surface via anterior pelvic approach (Modified Stoppa). Between January 2014 and March 2019, 12 patients who has more than 12 months follow up had included to study. As control group 14 patients operated with anterior pelvic approach combined with posterior approach and posterior wall fixated with plate and screws and had more than 12 months follow up had included. Patients x-ray views and computed tomography (CT) images have been assessed before and after the operation. Judet-Letournel classification was used for fracture classification, Matta's criterias was used for reduction quality and functional outcomes Merle D'Aubigné and Postel score and Harris Hip Score was used. According to Judet-Letournel fractures were 46,1% both column, 23% transverse and posterior wall, 19,2% T-type, 11,5% anterior column and posterior hemitransverse. As Matta reduction criteria, in lag screw group 83,3% of patients has excellent-good, in plate group 85,7% of patients has excellent-good results were calculated. As Merle D'Aubigné and Postel scores, 83,3% of patients had excellent-good in the lag screw group and 78,5% of patients had excellent-good results in the plate group. Harris hip scores showed 74,9% of patients had excellent-good in lag screw group and 71,4% of patients had excellent-good results in plate group. Operation time median was respectively 107,5 min. (90-225) and 127,5 min. (100-160) for lag screw and plate groups. Blood loss median value was 425 mL (250-2300) in lag screw group and 680 mL (400-1300) in the plate group. There was no statistically significant difference between reduction quality or clinical and functional scores however operation time and blood loss in plate group were increased compared with the lag screw group, there was a statistically significant difference. This study shows that in appropriate patients, posterior wall fixation with lag screw through quadrilateral surface via anterior pelvic approach is adequate and practical surgical technique and requires no necessity of posterior approach.