Parsiyel rotator manşet yırtıklarına bağlı şiddetli omuz ağrısında subakromial bölge ve supraskapular sinire lokal anestezik ve kortikosteroid enjeksiyonunun ağrı ve fonksiyonel iyileşme üzerine etkisi
The effect of local anesthetic and corticosteroid injection in subacromial region and suprascapular nervous on pain and functional healingin in severe shoulder pain due to partial rotator cuff tears
- Tez No: 663366
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA AKIN TAKMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç : Rotator manşet yırtıkları, kronik omuz ağrılarının en sık nedenleri arasındadır. Ağrıya eşlik eden fonksiyonel kayıp, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyerek psikososyal sorunları da beraberinde getirmektedir. Rotator manşet yırtıklarına tedavinin amacı ağrıyı geçirmek ve omuzdaki fonksiyonel kısıtlılığı gidermektir. Tedavide istirahat, analjezik tedavi, fizik tedavi modaliteleri, kortikosteroid enjeksiyonları gibi çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu çalışmayla parsiyel rotator manşet yırtıklarına bağlı şiddetli omuz ağrısının tedavisinde subakromiyal ve supraspinatus sinir blokajı yapılan bölgeye prilokain ile birlikte triamsinolon asetonat enjeksiyonunun etkinliğinin retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Metod : Konservatif tedavilere yanıt alınamayan 50 hastanın medikal kayıtları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. 4 hasta çalışmaya dahil olma kriterlerini karşılamadığı için, 3 hasta ise dosya kayıtlarının yetersiz olması nedeniyle çalışma dışı bırakılmış ve kriterleri karşılayan 43 hasta retrospektif olarak değerlendirilmek üzere çalışmaya dahil edilmiştir. Prilokain %2 ( 100 mg : 5 ml ) ve triamsilonon asetonat ( 40 mg : 1 ml ) içeren toplam 6 ml karışım, keskin uçlu blok iğnesi yardımıyla posterolateral anatomik landmark yaklaşımı kullanılarak subakromiyal enjeksiyon gerçekleştirilmiştir. Supraskapular sinir bloğu için, periferik sinir stimülatörü eşliğinde Meier'in anatomik landmark yaklaşımı kullanılarak 2 mA impuls genişliğinde, 0.4-0.5 V akım şiddetinde uyarı almaya devam ederken, 5 ml prilokain (% 2) ile birlikte 40 mg triamsinolon asetonat içeren toplam 6 ml karışım enjekte edilmiştir. Hastaların 1. saat , 1. hafta, 3. ve 6. aylardaki ağrı şiddetleri (VAS ile değerlendirilmiştir), analjezik tüketimleri, omuz eklem hareket açıklığı, fonksiyonel iyileşme düzeyleri (Basit omuz testi ile) bazal değerlerle karşılaştırılmıştır. Analjezik tüketiminde azalma olup olmadığı 1. hafta, 3. ve 6. aylarda 3 skor üzerinden değerlendirilmiştir. Hastaların uygulanan tedaviden memnuniyeti öğrenilmiştir. xi Bulgular : Hastaların 1. saat, 1. hafta , 3. ve 6.
Özet (Çeviri)
Objective: Rotator cuff tears are among the most common causes of chronic shoulder pain. The functional loss accompanying the pain negatively affects the quality of life and brings along psychosocial problems. The aim of treatment for rotator cuff tears is to relieve pain and relieve functional limitations in the shoulder. Various methods such as rest, analgesic therapy, physical therapy modalities, corticosteroid injections are used in treatment. The aim of this study was to retrospectively evaluate the effectiveness of prilocaine and triamcinolone injection to the subacromial and supraspinatus nerve blockage area in the treatment of severe shoulder pain due to partial rotator cuff tears. Methods: Medical records of 50 patients who did not respond to conservative treatments were evaluated retrospectively. 4 patients did not meet the inclusion criteria and 3 patients were excluded from the study because of insufficient file records, and 43 patients who met the criteria were included in the study for retrospective evaluation. Subacromial injection was performed using a posterolateral anatomic landmark approach with the aid of a sharp-tipped block needle with a total of 6 ml mixture containing prilocaine 2% (100 mg: 5 ml) and triamsilonone (40 mg: 1 ml). For the suprascapular nerve block, a total of 6 ml of mixture containing 40 mg triamcinolone with 5 ml prilocaine (2%) is injected while continuing to receive stimulation with an impulse width of 2 mA and a current intensity of 0.4-0.5 V using the Meier's anatomical landmark approach accompanied by a peripheral nerve stimulator. The pain severity (assessed by VAS), analgesic consumption, range of motion of the shoulder joint, and functional recovery levels (by simple shoulder test) of the patients at the 1st hour, 1st week, 3rd and 6th months were compared with the baseline values. The decrease in analgesic consumption was evaluated on the 1st week, 3rd and 6th months over 3 scores. The patient's satisfaction with the treatment was learned.