Ofset baskı sisteminde renk yayılması ve renk sapması
  1. Tez No: 68072
  2. Yazar: ERDOĞAN KÖSE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Ofset baskı sisteminin her aşamasını etkileyen renk ve renk sistemleri ile uluslararası renk sistemleri incelenerek renk tonları, kontrast ve komplementer renkler ile tamamlayıcı ve bütünleyici renkler konu edilmiştir. Mürekkeplerin genel yapıları incelenerek, ofset mürekkepini direkt etkileyen faktörlere yer verilmiştir. Renk ve mürekkebin kontrol altında tutulmasına haiz fogra renk çarkı açıklanmış olup, ofset baskıda renk yayılma ve renk sapması renk ve yoğunluk ölçümleri ile renk yayılma ve sapma değerleri densimetrik ölçümlerle tesbit edilmiştir. BlimKodu : 626.16.01 Anahtar Kelimeler : Ofset baskı, renk, renk yayılması ve renk sapması.
Özet (Çeviri)
The color and color systems, the international color systems, the shades of color which influence every stage of offset printing system, the contrast and complementary colors were studied. The general nature of inks and the factors which directly affect the offset ink were investigated. The color circle which is called fogra and is very effective in controlling the color and ink was explained and the color deviation and diffusion the measurement of intensity were all as sessed in desimeter. Science code : 626.16.01 Key words : Offset printing color, color spread and deviation.