Poliüretan kaplı çelik boruların katodik koruması
  1. Tez No: 68073
  2. Yazar: EROL DAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VECİHİ PAMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada amaç, ısı yalıtımı için kullanılan poliüretan kaplamalı boruların akım ihtiyacının laboratuvarda, prototip ve büyük boru hatlarında tesbit etmek ve literatür için veri oluşturmaktır. Laboratuvar ve prototip model deneylerinde AFJET tarafından Afyon Şehrinin Jeotermal enerji ile ısıtılması için kullanılan poliüretan kaplı gerçek boyutta çelik borular kullanılmıştır. Akım ihtiyacı deneylerinde polarizasyon kayması yöntemleri uygulanmıştır. Uygulamada, poliüretan kaplı ısı yalıtımlı çelik boru yanında, dönüş suyunu taşıyan bitüm kaplı aynı çaplı başka bir çelik boru daha bulunmaktadır. Alınan verilerde bu iki boru arasındaki interferans olaylarıda araştırılmıştır. Sonuçta, laboratuvar tipi çalışmalar, prototip model çalışmalar ve uygulama değerleri mukayese edilmiştir. Anahtar Kelimeler :Korozyon, Katodik Koruma, Poliüretan Kaplama, Katodik Koruma Akım İhtiyacı
Özet (Çeviri)
The aim in this study is, determination of the current neediness of the polyurethane covered pipes in laboratory environment, prototype pipes and large pipe lines with data acquisition for literature. For laboratory environments and prototype model experiments the polyurethane covered steel pipes with reel dimensions have used in Afyon City geothermal energy heating system that was established by AFJET Co. In this application polarization shift methods was used in experiments for detenrrinatiort of current neediness. In this application there is a temperature isolated polyurethane covered steel pipe and another steel pipe that is covered with bitum for returned geothermal water. Also a research has been done about the interference effects of this pipes to each other. At result, content of laboratory environment studies, prototype model studies and practical quantities have been compared.KeyWords : Corrosion, Cathodic, Polyurethane Cover, The neediness of cathodic Protection current.