Pandeminin gündelik hayat halleri üzerine: Karabük örneği
On the daily life states of the pandemic: The case of Karabük
  1. Tez No: 680722
  2. Yazar: MELİKE SEÇGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM SAĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Tarihsel süreç içerisinde salgın hastalıklar her ne kadar tıbbi fenomenler olarak görülse de aynı zamanda kültürel, sosyal, ekonomik ve politik yönleri de olan bir olgudur. Covid-19 pandemisinin, ortaya çıkışı, yayılması ve etkileri yalnızca bir halk sağlığı sorunu olarak değil aynı zamanda sosyolojik bir olgu olarak değerlendirilmelidir. Bu bağlamda Covid-19 (Koronavirüs) salgınının sosyolojik etkilerini ortaya koyabilmek insan yaşamının toplumsal boyutları için ayrı bir öneme sahiptir. Bu çalışmada literatür ve güncel veriler ışığında temel olarak küresel sağlık krizinin toplumsal sonuçlarını gündelik hayat ritüelleri üzerinden kuramsal ve kavramsal olarak incelemek amacıyla çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden birisi olan anket tekniği kullanılarak Covid-19 (Koronavirüs) salgının toplumsal etkilerini ortaya koyabilmek, çıkarımlarda bulunmak ve değerlendirmek hedeflenmiştir. Çalışma kapsamında ulaşılan sonuçlarda; pandemi süreciyle birlikte yeni sosyal alışkanlıkların ortaya çıktığı, salgının uzun sürmesi sonucunda bireylerde yeni psikolojik rahatsızlıkların baş gösterdiği, internet ve sosyal medya kullanımının arttığı, bireylerarası güven duygusunun azaldığı, sağlık sistemlerine karşı, bireylerin tutumlarının değiştiği, 65 yaş üstü kişilerin, toplum içerisindeki konumlarının değiştiği, sağlık ürünlerinin araştırıma ve kullanılma oranlarının arttığı, kamusal alan ve özel alan arasındaki ayrımların belirsizleştiği, ev içerisinde geçirilen sürenin uzadığı, aile içerisindeki ilişkilerin güçlendiği, tüketim alışkanlıklarının değiştiği, toplumsal ilişkilerin değiştiği, toplumsal birliktelik ve dayanışma duygusunun arttığı ve eğitim sisteminin gerilediği sonuçlarına ulaşılmıştır. Böylelikle Karabük ilinde alınan tedbir, kısıtlamalar, sosyal izolasyon ve karantina uygulamalarının, toplumsal ve bireysel değişimlere sebep olduğu gözlemlenmiştir. Bu bağlamda araştırmanın temel hedeflerinden bir tanesi incelenen toplum yapısı üzerinde meydana gelecek olan değişimleri, değişimlerin hizmet ettiği alanların altını çizerek ve olumsuz noktaları düzeltme amacı edinerek diğer araştırmalara sıfır noktası oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
Although epidemics are considered medical phenomena in the historical process, they are also a phenomenon with cultural, social, economic and political aspects. The emergence, spread and effects of the covid-19 pandemic should be considered not only as a public health problem, but also as a sociological phenomenon. In this context, the sociological effects of the covid-19 (Coronavirus) epidemic are of particular importance to the social dimensions of human life. In the light of recent data in the literature and this study, as the basis for the social consequences of the global health crisis through the rituals of everyday life in order to examine the theoretical and conceptual basis of the methods of quantitative research study using the survey technique, which is one Covid-19 (Coronavirus) to illustrate the social impact of the epidemic, to make inferences, and evaluate aimed. Results obtained within the scope of the study; the process pandemic, together with the emergence of new social habits, the long duration of the epidemic shows the head of psychological disturbances as a result of new individuals, the growing use of internet and social media, the sense of interpersonal trust is reduced, changed the attitudes of the individual against the health system, persons over the age of 65, their position in society has changed, and the increase rate of utilisation of Health Products Research, the distinction between public space and private space of time passed in the House of strengthening ties within her extended family belirsizlestig, the results were reached that consumption habits changed, social relations changed, the sense of social unity and solidarity increased and the education system declined. Thus, it was observed that the measures, restrictions, social isolation and quarantine practices taken in Karabük province caused social and individual changes. In this context, one of the main goals of the research is to create a zero point for other research by highlighting the changes that will occur on the structure of the society studied, the areas that the changes serve, and to correct the negative points.