Adölesan erkek basketbol oyuncularında core stabilizasyon egzersizlerinin öğretilmesine yönelik eğitim programının etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of the training program for the teaching of core stabilization exercises in adolescent male basketball players
- Tez No: 680721
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL GELECEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muskuloskeletal Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma adölesan basketbolcularda tek seans ve 6 seans verilen“abdominal drawing- in manevrası (ADIM)”egzersizini öğretmeye yönelik eğitimlerin Transversus Abdominus kasının etkin kasılmasına etkisi ile bu eğitimlerin omuz kuşağı kas kuvveti, eklem pozisyon duyusu, oturmada sağlık topu fırlatma, kavrama kuvveti ve skapular endurans üzerine etkilerini belirlemektir. Çalışmaya düşük TrA kas aktivasyonuna sahip 13-18 yaş arasında 28 adölesan erkek basketbolcu dahil edildi. Olgular basit rastgele örnekleme yöntemiyle kontrol grubu (n=14) ve çalışma grubu (n=14) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Olguların eğitimler öncesinde TrA kas stabilitesi, omuz kuşağı kas kuvveti, skapular endurans, omuz patlayıcı gücü, kavrama kuvveti ve omuz ekleminin eklem pozisyon duyusu değerlendirmeleri yapıldı. Kontrol grubuna tek seans, çalışma grubuna 6 seans ADIM egzersizini öğretme eğitimi verildi. Değerlendirmeler 1. ve 6. haftadan sonra tekrarlandı. Çalışmanın başlangıcında gruplar boy uzunluğu dışında demografik özellikler ve değerlendirilen parametreler açısından homojendi (p>0,05). Çalışma grubunda TrA kas stabilite testinde hem 2. hem de 3. değerlendirmede olumlu yönde değişiklik görülürken (p0,05). Kavrama kuvveti, skapular endurans ve eklem pozisyon duyusu başlangıç değerlerine göre 2. ve 3.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to find teaching efficient contraction of TrA via six sessions and one session abdominal drawing-in Maneuver (ADIM) exercise in adolescent basketball players, whether effect on shoulder girdle strength, shoulder proprioception, medicine ball throw performance, grip strength, and scapular muscle endurance. 28 adolescent male basketball players with the age range of 13-18, were included in the study. The subjects were divided into 2 groups with the method of the simple randomized sample as the control group (n=14) and the intervention group (n=14). Before the initial training session, TrA muscle stability, shoulder girdle muscle strength, explosive strength of shoulder muscles, grip strength, and shoulder proprioception were evaluated. ADIM was taught in both groups, one session for the control group and 6 sessions for the intervention group respectively. Evaluation protocols were repeated at the end of the 1st and 6th week. Groups were homogenous as in means of evaluated parameters except for height and demographics (p>0.05). In the intervention group, there were improvements (p0.05).