Fordizmden postfordizme sosyolojik açıdan kişisel gelişim
Sociological understanding of self-help between the periods of fordism and postfordism
- Tez No: 680727
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN GÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışma, toplumun ekonomik örgütlenişinde yaşanan değişimlerin özel olarak çalışanlar, genelde ise bir bütün olarak öznellikler üzerinde neden olduğu etkileri veya görünümleri kişisel gelişim örneği üzerinden inceleyebilme amacıyla yapılmıştır. Bu doğrultuda kişisel gelişim alanı tez süresince, sahip olduğu kaynakları ve söylemleri ile mevcut dünyanın pratiklerini somutlaştıran bir çerçeve içerisinde değerlendirilmeye alınmıştır. Buradan hareketle kişisel gelişim alanı, öncelikle söz konusu edilen pratikler ile ilişkisi bağlamında incelenmiş, ardından bu pratiklerin yeniden üretilmesi noktasında sahip olduğu konumu itibariyle analiz edilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda yeni çalışma ilişkileri ve bu ilişkiler ile eşzamanlı süregiden toplumsal değişim tutumları, tezin teorik çerçevesi için gerekli görülen kültürel ve ideolojik araçlar olarak kullanılırken, söz konusu değişimlerin öncelikli unsuru olarak değerlendirilen emek ve emeğin kapitalist örgütlenme biçimleri tezin tarihsel arka planını oluşturmuştur. Bahsi edilen değişim ve dönüşümlerin mevcut görünümlerini inceleme adına yapılan bu tarz bir çalışma ile çağdaş kişisel gelişim hareketi, ekonomi sınırları başta olmak üzere, toplumsal ve kültürel yaşam dünyalarındaki gelişmelerin hem sonuçlarından hem de bu gelişmeleri kavramanın en etkili araçlarından biri olarak kabul edilmesi nedeniyle tez araştırmasına konu edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research's aim is to examine the impacts of transformations in economic systems, in particular on workers and in general on subjectivities. During the research, the notion of self-help and its discourses are evaluated within a framework including practices of our world. From this point of view, the field of self-help is first analyzed in terms of its position in the reproduction of these practices and then its relationship with them. Thus, while working relations and its ongoing societal transformations are used as cultural and ideological background, changes in the capitalist organization of labor are constituted historical background of the research. The research is dedicated to analyzing the field self-help since it is both a consequence of economic, societal, and cultural developments and is the most important concept to understand these changes.