Farklı bitirme ve polisaj sistemlerinin yüksek estetiğe sahip kompozitlerin yüzey pürüzlülüğü ve mikrosertliği üzerine etkinliği
Different finishing and polishing systems HIGH aesthetic compositeseffectiveness on surface roughness and microhardness
  1. Tez No: 714630
  2. Yazar: GİZEM GÖKÇEN YILDIRIMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN HUBBEZOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmamızda amaç; anterior bölgede estetik amaçla kullanılacak üç farklı tipteki yüksek estetiğe sahip kompozit rezine, üç farklı bitirme ve polisaj sistemlerinin uygulanmasıyla, yüzey pürüzlülüğüne ve mikrosertliğine etkisini üç boyutlu Optik Profilometre, Vickers mikrosertlik cihazı ve SEM analizleri ile incelemektir. Çalışmada 3 farklı kompozit rezin; supra-nanofil (Tokuyama Estelite Asteria), supra-nano sferikal (Tokuyama Omnichroma), nanohibrit (Kuraray Clearfil Majesty Esthetic) kullanıldı. Alt ve üst yüzeyleri şeffaf bant ile kaplanmış paslanmaz çelik kalıp (8 mm çap, 2 mm kalınlık) kullanılarak toplam 120 adet olmak üzere her bir kompozit rezinden 40'ar adet örnek hazırlandı. Polimerizasyon ve düzeltme işlemlerinden sonra, her gruptan herhangi bir polisaj işlemi uygulanmamış on örnek, kontrol grubu olarak ayrıldı. Daha sonra polisaj işlemi için rastgele üç gruba ayrıldı: Kaba, orta, ince, süper ince grenli 4 aşamalı alüminyum oksit kaplı disk(3M Sof-lex disk), alüminyum oksit ve termoplastik elostomer emdirilmiş elmas parçacıklardan oluşan bej ve pembe renkli 2 adımlı spiral lastik(3M Sof-lex spiral), poliüretan, elmas granüller içeren açık mavi lastik ve spiral lastik(İvoclar Vivadent OptraGloss). Yüzey pürüzlülüğü (Ra) konvansiyonel profilometre cihazı (Mitutoyo Surftest/ SJ-301, Tokyo) ile tüm numuneler üzerinde ölçüm yapıldı. Daha sonra Optik Profilometre cihazıyla ve Taramalı Elektron Mikroskobuyla tüm gruplardan birer adet örnek yüzeyi incelendi ve tüm örnekler Vickers Mikrosertlik Test Cihazıyla (Shımadzu hmv-2/ hmv-2t vıckers, Kyoto, Japonya) mikrosertlik testine tabi tutuldu. Çalışmamızın sonucunda en düşük pürüzlülük değerleri kontrol grubunda gözlenirken, en yüksek pürüzlülük değerleri ise İvoclar Optragloss grubunda gözlenmiştir. Sof-lex disk ile çalışılan gruplarla Sof-lex Spiralle çalışılan gruplar arasında pürüzlülük değerleri açısından istatistiksel olarak ise anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0,05). Sof-lex disk, Tokuyama Omnichroma kompozit grubunda, Sof-lex spiral ise Kuraray Clearfil Majesty Esthetic kompozit grubunda daha pürüzlü yüzeyler vermiştir. Kuraray Clearfil Majesty Esthetic kompozit ile çalışılan gruplar, diğer kompozit gruplarına göre yüksek pürüzlülük değerleri göstermiş ancak diğer kompozit gruplarıyla istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır(p>0,05). Çalışmamızda en düşük mikrosertlik değerleri ise kontrol grubunda gözlenirken, en yüksek mikrosertlik değerleri ise Sof-Lex Disk grubunda gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of three different types of highly esthetic composite resin, which will be used for aesthetic purposes in the anterior region, on the surface roughness and microhardness by the application of three different finishing and polishing systems, with three-dimensional Optical Profilometer, Vickers microhardness device and SEM analysis. In the study, 3 different composite resins; supra-nanofil (Tokuyama Estelite Asteria), supra-nano spherical (Tokuyama Omnichroma), nanohybrid (Kuraray Clearfil Majesty Esthetic) were used. A total of 120 samples were prepared from each composite resin using a stainless steel mold (8 mm diameter, 2 mm thickness) covered with transparent tape on the upper and lower surfaces. After the polymerization and correction processes, ten samples from each group without any polishing were separated as the control group. Then they were randomly divided into three groups for polishing: Coarse, medium, fine, and superfine grained 4-stage aluminum oxide coated disc (3M Soflex disc), beige and pink 2-step spiral tire made of aluminum oxide and diamond particles impregnated with thermoplastic elastomer. (3M Soflex spiral), polyurethane, light blue rubber containing diamond granules and spiral rubber (Ivoclar Vivadent OptraGloss) Surface roughness (Ra) was measured on all samples with a conventional profilometer device (Mitutoyo Surftest/ SJ-301, Tokyo). Then, one sample surface from each group was examined with Optical Profilometer and Scanning Electron Microscope, and all samples were subjected to microhardness test with Vickers Microhardness Tester (Shimadzu hmv-2/ hmv-2t vickers, Kyoto, Japan). As a result of our study, the lowest roughness values were observed in the control group, while the highest roughness values were observed in the Ivoclar Optragloss group. No statistically significant difference was found between the groups studied with Soflex disc and the groups studied with Soflex Spiral in terms of roughness values (p>0.05). The Soflex disc gave rougher surfaces in the Tokuyama Omnichroma composite group, and the Soflex spiral in the Kuraray Clearfil Majesty Esthetic composite group. The groups studied with Kuraray Clearfil Majesty Esthetic composite showed higher roughness values compared to other composite groups, but no statistically significant difference was found with other composite groups (p>0.05). In our study, the lowest microhardness values were observed in the control group, while the highest microhardness values were observed in the Sof-Lex Disk group.