Total kalça protezi ve diz protezi ameliyatlarında pre-op dönemde triflo kullanımının post-op döneminde stres ve anksiyete düzeyine etkisi
The effect of triflo use in the pre-op period on the level of stress and anxiety in the post-op period in total hip and knee prosthesis surgery
- Tez No: 766685
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCAN KENDİRKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, total kalça protezi ve diz protezi ameliyatlarında pre-op dönemde triflo kullanımının post-op dönemde stres ve anksiyete düzeyine etkisini belirlemek amacıyla planlandı ve uygulandı. Total kalça ve diz protezinde preoperatif dönemde triflo kullanımında amaç hastanın var olan stres ve anksiyete düzeyini azaltmak, hastanın olası akciğer komplikasyonlarından korunmasını sağlamaktır. Deneysel olarak yapılan bu çalışma, Kasım 2021- Haziran 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş olup veriler İstanbul ili Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ortopedi kliniğinde Haziran 2022'de toplanmıştır. G*Power 3.0.10 programı kullanılarak yapılan Post hoc güç analizi sonucunda; 26 örnek sayısı (n1:13-n2:13) ve %5 hata payı ile çalışmanın gücü yaklaşık %90 olarak bulunmuştur. Kalça protezi (n=17) ve diz protezi (n=13) olan toplam otuz hasta ile yapılan bu araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Algılanan Stres Düzeyi Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Her iki gruba da triflo kullanımı hakkında bilgi verilip, uygulatılıp bireyin trifloyu doğru kullandığından emin olduktan sonra triflo hastaya verilip, 48 saat önce günde 3 kez beş dakika çalıştırılmıştır. Triflo kullanımı öncesi ve ameliyat sonrası bireylere Algılanan Stres Düzeyi Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği tekrar uygulandı. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS (IBM SPSS Statistics 24) adlı paket program kullanılarak değerlendirilmiştir. Normal dağılıma uygun ölçüm değerleri için parametrik yöntemler kullanılmıştır. Çalışmada Algılanan Stres Düzeyi Ölçeği puanlarına bakıldığında kalça protezinde (n=17), son test puanı 28,0 [20,0-33,0] bulunduğu, diz protezinde (n=13), son test puanı 22,0 [20,0-33,0] olduğu görülmektedir. Beck Anksiyete Ölçeği puanlarına bakıldığında kalça protezinde (n=17), son test puanı 6,0 [1,0-21,0] bulunduğu, diz protezinde (n=13), son test puanı 3,0 [0,0-6,0] olduğu görülmektedir. Sonuç olarak, hastalara pre-op dönemde triflo eğitimi vererek onların stres ve anksiyete düzeyi azaltılabileceği bulundu. Kalça protezi ve diz protezi ameliyatından önce, hastaya ve ailesine yeterli zaman ayırarak, gerekli ve daha kapsamlı bilgiler vermek, ameliyat sonrası hastaların günlük yaşam aktivitelerini yapabilmesi için hasta ve yakınlarına eğitim vermek önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was planned and applied to determine the effect of triflo use in the pre-op period on the level of stress and anxiety in the post-op period in total hip and knee prosthesis surgeries. The aim of using triflo in the preoperative period in total hip and knee prosthesis is to reduce the patient's existing stress and anxiety level, to protect the patient from possible pulmonary complications, thus making it easier for the patient to adapt to daily life activities in the postoperative period. This experimental study was carried out in the orthopedics clinic of Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital in Istanbul between November 2021 and June 2022. As a result of Post hoc power analysis using G*Power 3.0.10 program; With 26 samples (n1:13-n2:13) and 5% margin of error, the power of the study was found to be approximately 90%. The data of this study, which was conducted with a total of thirty patients with hip replacement (n=17) and knee replacement (n=13), were collected using the Personal Information Form, Perceived Stress Level Scale, and Beck Anxiety Scale. After giving information about the use of triflo to both groups and making sure that the individual used the triflo correctly, triflo was given to the patient and operated for five minutes 3 times a day 48 hours ago. The Perceived Stress Level Scale and Beck Anxiety Scale were re-administered to the individuals before and after the use of Triflo. The data were evaluated using a package program called SPSS (IBM SPSS Statistics 24). Parametric methods were used for measurement values suitable for normal distribution. Considering the Perceived Stress Level Scale scores in the study, it is seen that hip prosthesis (n=17), post-test score 28,0 [20,0-33,0], knee prosthesis (n=13), post-test score 22,0 [20,0-33,0]. When the Beck Anxiety Scale scores are examined, it is seen that the hip prosthesis score is (n=17), the post-test score is 6,0 [1,0-21,0], the knee prosthesis is (n=13), the post-test score is 3,0 [0,0-6,0]. At the end of the study, as a result of the Post hoc power analysis using the G*Power 3.0.10 program, the power of the study was found to be approximately %90 with a %5 margin of error. As a result, it was found that by giving triflo training to the patients in the pre-op period, their stress and anxiety levels could be reduced. Before hip replacement and knee replacement surgery, it may be recommended to allocate sufficient time to the patient and his family, to provide necessary and more comprehensive information, and to provide training to the patients and their relatives so that the patients can perform their daily life activities after the surgery.