18-24 hafta uterin arter doppler ultrasonografisinde pulsatilite indeksinin ve diyastolik çentik varlığının preeklampsi öngörüsündeki önemi
The utility of pulsatility index and diastolic notch presence in uterine artery doppler ultrasound between 18-24 weeks for preeclampsia prediction
  1. Tez No: 680796
  2. Yazar: ŞULE GÖNCÜ AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ MİHMANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmanın amacı, primipar gebelerin 18. ve 24. haftaları arasındaki uterin arter Doppler ultrasonografilerinde diyastolik çentik ve eşik pulsatilite indeksi değerlerini belirlemek ve bu değerlerin preeklampsiyi öngörmedeki istatistiksel önemini saptamaktır. Çalışma grubumuz primipar tekil gebeliği olan 18-24 gebelik haftaları arasındaki 244 gebeden oluşturuldu. Transabsominal Doppler ultrasonografi ile bilateral uterin arter akımlarında diyastolik çentik varlığı ve pulsatilite indeksi değerleri bulundu. Uterin arter diyastolik çentik varlığının ve belirlenen eşik pulsatilite indeksi değerinin preeklampsiyi öngörmedeki önemi araştırıldı. Preeklampsi gözlenen gebelerde (% 6,1) ortalama pulsatilite indeksi anlamlı olarak yüksek bulundu. Preeklampsi için yapılan ROC eğrisi analizinde Pİ 1,13 eşik değeri duyarlılığı ve özgüllüğü en yüksek olan değer olarak hesaplandı. Uterin arter Doppler USG'de 163 gebede (% 66,8) diyastolik çentik negatif, 48'inde (% 19,7) tek taraflı çentik pozitif, 33'ünde (% 13,5) ise bilateral çentik pozitifti. Çentik gözlenen gebelerde preeklampsi ve erken preeklampsi gelişme oranı, diyastolik çentik negatif olan gebelere göre anlamlı olarak artmıştı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out the diastolic notch and pulcatility index threshold value by uterine artery Doppler ultrasonography for primiparas between 18th and 24th weeks of pregnancy, and to clear out the significance of these values for prediction of preeclampsia. The study population consisted of 244 pregnant women. Diastolic notch existence and pulcatility index values were investigated by transabdominal Doppler ultrasonography of uterine artery. Preeclampsia developed in 6.1% of pregnant women and the mean pulcatility index was high for these pregnant women. In ROC curve analysis, 1.13 was found as pulcatility index threshold value for prediction of preeclampsia. For diastolic notch existence in pregnant women; 163 (66.8%) were negative, 48 (19.7%) were unilaterally positive, and 33 (13.5%) were bilaterally positive. The mean pulcatility index value for unilaterally positive pregnant women was 1.06 and it was 1.21 for bilaterally positive pregnant women. The rate of preeclampsia was increased with notch positivity. Of the 15 preeclamptic pregnant women, only two of them were unilaterally positive for diastolic notch, whereas the rest 13 were bilaterally positive. We think that, although the risk of preeclampsia was increased with notch positivity, only two unilaterally notch positive pregnant women developed preeclampsia because of the mean pulcatility index of them were less than the threshold 1.13 value. We can say that, if the pulcatility index is