Evaluation of risk factors for severe apical root resorption in the maxillary incisors following fixed orthodontic treatment
Sabit ortodontik tedaviyi takiben maksiller keser dişlerde oluşan şiddetli kök rezorpsiyonun risk faktörlerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 680831
  2. Yazar: BASHAR MOHAMMAD DAOUD SHAHRURE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP AHÜ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı maksiller kesici dişlerde, sabit ortodontik tedavi sırasında şiddetli dış kök rezorpsiyon prevalansın (Malmgren et al. Skor 4) retrospektif olarak belirlemek ve kök rezorpsiyonu için olası predispozan faktörleri değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Dış kök rezorpsiyonunun potansiyel predispozan faktörlerini belirlemek için 1990-2019 yılları arasında tedavi edilen 7000 hastanın tedavi kayıtları incelendi, hastaların kayıtlarından aşağıdaki veriler alındı: tedavinin başlangıcındaki yaş, cinsiyet, kök morfolojisi , overjet, overbite, tedavi yöntemi (çekim, çekimsiz), tedavi süresi, maksiller kesici kısımlardaki bukkal ve palatal alveoler kemik kalınlığı ve insizal kök apislerinin ve insizal kenarların hareket miktarı. Kök rezorpsiyonu ile predispozan faktörler arasındaki ilişki (chi square) testi ile değerlendirildi. Bulgular: Şiddetli dış kök rezorpsiyonu prevalansı% 3.23 idi ve sonuçlar değişkenler için gruplar arasında anlamlı bir farklılık olduğunu göstermiştir: tedavi modalitesi (çekim), artmış tedavi süresi, alveolar kemiğin kortikal kalınlığı ve tedavi sonunda kesici hareket miktarı. Sonuç: Çekim, artan tedavi süresi, ince alveolar kemik ve aşırı kesici diş hareketinin ortodontik tedaviyi takiben maksiller kesici dişlerde ciddi kök rezorpsiyonu için risk faktörleri olduğu sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to retrospectively determine the prevalence of severe external root resorption (Score 4 according to Malmgren et al.), in maxillary incisors, during fixed orthodontic treatment and to evaluate the possible predisposing factors for root resorption. Material and Methods: The treatment records of 7000 patients who have been treated between years 1990 and 2019 at the Department of Orthodontics Faculty of Dentistry Marmara University were examined to determine the prevalence and the predisposing factors of external root resorption. The following data was retrieved from the patients' records: age at the beginning of the treatment, gender, root morphology, overjet, overbite, treatment modality (extraction, non-extraction), treatment duration, buccal and palatal alveolar bone thickness for the maxillary incisors, and amount of movement of the incisal root apices and incisal edges. The relationship between root resorption and the predisposing factors was assessed using chi square and independent t-tests. Results: The prevalence of severe external root resorption was 3.23%, and the results have demonstrated significant difference between the groups for the variables: treatment modality (extractions), increased treatment duration, cortical thickness of the alveolar bone, and amount of incisor movement at the end of the treatment. Conclusion: It can be concluded that extractions, increased treatment duration, thin alveolar bone, and excessive incisor movement represent risk factors for severe root resorption in maxillary incisors following orthodontic treatment.