Aile sağlığı çalışanlarının toplumsal cinsiyet rol tutumları: Antalya ili örneği
Gender role attitudes of family health nurses: The case of Antalya province
  1. Tez No: 680842
  2. Yazar: İREM AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ÖNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışma Antalya ilinde beş merkez ilçede bulunan aile sağlığı merkezlerinde görev yapan aile sağlığı çalışanlarının toplumsal cinsiyet rol tutumlarını ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapıldı. Yöntem: Bu çalışma tanımlayıcı tiptedir. Araştırmanın evrenini Antalya ilinde beş merkez ilçede görev yapan toplam 363 aile sağlığı çalışanı oluşturmuştur. Araştırmaya katılmayı kabul eden 323 aile sağlığı çalışanı örnekleme alınmıştır. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Özellikler Soru Formu ve 'Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği' kullanılmıştır. Veriler Eylül 2019-Şubat 2020 tarihleri arasında araştırmacı tarafından toplanmıştır. Veriler yüzde, ortalama, standart sapma, t-testi, One way Anova testi, Kruskal Wallis ve Mann-Whitney U testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya alınan aile sağlığı çalışanlarının; kadın cinsiyet rolünden 37.7±3.3 (18-40), erkek cinsiyet rolünden 33.7±4.5 (21-40), eşitlikçi cinsiyet rolünden 38.3±2.2 (20-40), geleneksel cinsiyet rolünden 33.6±4.5 (18-40), evlilikte cinsiyet rolünden 27.7±2.7 (12-30) puan aldıkları belirlenmiştir. Aile sağlığı çalışanlarının Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği toplam puanlarının ise 171.1±13.0 (112-190) olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was carried out to determine the gender role attitudes of family health nurses working in family health centers located in five central districts of Antalya and the factors affecting them. Method: This study is of descriptive type. The survey contains 363 family health nurses working in family health centers. 323 family health nurses who agreed to participate in the study were included in the sample. The data in the survey has been collected by using the Descriptive Questionnaire Form and Social Gender Roles Attitude Scale. The data were collected by the researcher between September 2019 and February 2020. The data were evaluated using percentage, mean, standard deviation, t-test, One way Anova test, Kruskal Wallis and Mann-Whitney U test. Results: Family health nurses in research; 37.7 ± 3.3 (18-40) from the female gender role, 33.7 ± 4.5 (21-40) from the male gender role, 38.3 ± 2.2 (20-40) from the egalitarian gender role, 33.6 ± 4.5 (18-40) from the traditional gender role, 27.7 ± 2.7 (12-30) from the marriage gender role, gender in marriage they got a score of 27.7 ± 2.7 (12-30) for their role. The total score of gender roles attitude scale by family health nurses was found to be 171.1 ± 13.0 (112-190).