Üreme çağındaki kadınların doğum öncesi (prenatal) bakım konusundaki bilgi tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge, attitudes and behaviors on prenatal care in reproductive age women
- Tez No: 680843
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ Bu çalışmada üreme çağındaki kadınların doğum öncesi (prenatal) bakım konusundaki bilgi, tutum, davranışlarını ve bunları etkileyen faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM Bu çalışmaya, Ocak – Mart 2021 tarihleri arasında Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesine bağlı E-ASM (Eğitim Aile Sağlığı Merkezi)'ne başvuran gebeliğinin herhangi bir döneminde olan ya da son 2 yıl içinde doğum yapmış 18-49 yaş üreme çağındaki 344 kadın dahil edildi. Çalışmada hastalara sosyodemografik özelliklerini, obstetrik özelliklerini, DÖB ile ilgili bilgi düzeylerini, tutum ve davranışlarını sorgulayan sorular onamları alınarak soruldu. Bilgi düzeyini içeren sorulara verilen cevaplar puanlandı ve katılımcıların puanlarının ortalaması alınarak bilgi düzeyinin yeterliliği değerlendirildi. Daha sonra katılanların DÖB'a ilişkin tutum ve davranışlarını etkileyen faktörler değerlendirildi. İstatistiksel analizler için SPSS 21 (Statistical Package for the Social Sciences, version 21) istatistik programı kullanıldı. Normal dağılımı Shapiro Wilks testi ile değerlendirildi. Tanımlayıcı istatistikler sayısal değişkenler için minimum, maksimum, ortalama, standart sapma; kategorik değişkenler için sayı ve yüzde olarak verildi. Spearman korelasyon analizi testi, ortalamaların karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi, niteliksel verilerin karşılaştırılmasında Ki-Kare, Fischer Exact testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE In this study, it was aimed to investigate the knowledge, attitudes and behaviors of women of reproductive age about prenatal care and the factors affecting them. MATERİALS AND METHODS In this study, 344 women of reproductive age aged 18-49 who applied to E-ASM (Education Family Health Center) affiliated to Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital between January and March 2021, who were in any period of their pregnancy or gave birth in the last 2 years, were included. In the study, the questions questioning the sociodemographic characteristics, obstetric characteristics, knowledge level, attitude and behavior of the patients about prenatal care were asked after obtaining their consent. The answers given to the questions including the knowledge level were scored and the adequacy of the knowledge level was evaluated by taking the average of the scores of the participants. Then, factors affecting the participants' attitudes and behaviors towards prenatal care were evaluated. SPSS 21 (Statistical Package for the Social Sciences, version 21) statistical program was used for statistical analysis. Its normal distribution was evaluated with the Shapiro Wilks test. Descriptive statistics are minimum, maximum, mean, standard deviation for numerical variables; given as numbers and percentages for categorical variables. Spearman correlation analysis test, Mann Whitney U test for comparison of means, Chi-Square and Fischer Exact tests were used for comparison of qualitative data.