Tiroid tümörlerinin histopatolojik özelliklerinin prognozla ilişkisi ve Anneksin A1 ve TROP2'nin tanısal yararlılığı
The relationship of histopathological characteristics of thyroid tumors with prognosis and diagnostic utility of Annexin A1 and TROP2
- Tez No: 680845
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA ERKILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Giriş ve Amaç: Tiroid kanserleri, tüm kanserlerin yaklaşık olarak %3.1'ini oluşturmakta olup, bunların da %80-85 ise papiller tiroid karsinomudur (PTK). PTK oldukça iyi prognoza sahip olmasına rağmen, nadiren agresif davranış göstermektedir. Çalışmamızda, PTK'nın histopatolojik özelliklerinin prognoz ile ilişkisinin ortaya konması ve tiroid tümörlerinde anneksin A1 ve TROP2'nin tanısal yararlılığının anlaşılması hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Patoloji Anabilim Dalı sisteminde kayıtlı, 2005-2020 yılları arasında papiller tiroid karsinomu tanısı alan 2660 olgu çalışmaya alındı. Olgular agresif klinik gidişata göre genel liste ve esas liste (n=293) olmak üzere iki gruba ayrıldı. İmmünohistokimyasal çalışmada malign tiroid tümörleri ve benign neoplastik ve non-neoplastik olguları içeren, TROP2 için 306 ve anneksin A1 için ise 150 vaka seçildi. Bulgular: Esas listede yer alan 293 olgunun 98'i (%33,4) erkek, 195'i (%66,6) kadın olup, kadın/ erkek oranı 1.99'du. 264 olguda (%90) lenf nodu, 11 olguda (%3,7) uzak organ metastazı mevcuttu. 33 olguda (%11) hastalık kaynaklı ölüm görüldü. Tümör 162 olguda (%55) bilateral, 149 olguda (%51) ise multifokaldi. Olguların 204'ünde mikroskobik ekstra tiroidal yayılım (ETE) ve 7'sinde makroskopik ETE izlendi. Toplamda 173 olguda“tall cell”varyant komponenti mevcuttu. İmmünohistokimyasal çalışmada, TROP2 ile PTK'da sensitivite %63,5 ve spesifite %100 olarak hesaplanmış olup, anneksin A1 ile tüm tiroid malignitelerinde sensitivite %83,8 ve spesifite %82,8 olarak bulundu. Sonuç: Histopatolojik incelemede tiroid tümörlerinde; erkek cinsiyet, >1cm tümör çapı, bilateralite, mikroskobik ETE, lenf nodu metastazı, uzak organ metastazı ve başta“tall cell”varyant olmak üzere tümör varyantlarının prognoz ve rekürrens üzerinde etkili olduğu görülmüştür. İmmünohistokimyasal olarak ise tiroid karsinomlarında anneksin A1 ve TROP2'nin tanısal amaçlı kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Thyroid cancers constitute approximately 3.1% of all human cancers, of which 80-85% are papillary thyroid carcinoma (PTC). Although PTC has a very good prognosis, it rarely shows aggressive behavior. In our study, it is aimed to reveal the relationship between the histopathological features of PTC and prognosis and to understand the diagnostic usefulness of annexin A1 and TROP2 in thyroid tumors. Materials and Methods: Between 2005 and 2020, 2660 cases registered in Gaziantep University Medical Faculty Hospital, Department of Pathology, diagnosed with papillary thyroid carcinoma, were included in the study. The cases were divided into two groups according to the aggressive clinical course as general list and main list (n = 293). In the immunohistochemical study, 306 cases for TROP2 and 150 cases for Annexin A1, including malignant tumors and benign neoplastic and non-neoplastic cases, were selected. Results: Of the 293 cases in the main list, 98 (33.4%) were male, 195 (66.6%) were female, and the female/male ratio was 1.99. Lymph node metastasis was present in 264 cases (90%) and distant organ metastasis in 11 cases (3.7%). Disease-related death was seen in 33 cases (11%). The tumor was bilateral in 162 (55%) cases and multifocal in 149 (51%) cases. Microscopic extrathyroidal extension (ETE) was observed in 204 of the cases and macroscopic ETE was observed in 7 of the cases. A total of 173 cases had a“tall cell”variant component. In the immunohistochemical study, the sensitivity and specificity were calculated as 63.5% and 100% in PTC with TROP2, while the sensitivity was found as 83.8% and specificity as 82.8% in all thyroid malignancies with annexin A1. Conclusion: In histopathological examination of thyroid tumors; Male gender, tumor diameter >1cm, bilaterality, microscopic extrathyroidal invasion, lymph node metastasis, distant metastasis and aggressive tumor variants, mainly the“tall cell”variant, were found to be effective on prognosis and recurrence. Immunohistochemically, it was concluded that annexin A1 and TROP2 can be used for diagnostic purposes in thyroid carcinomas.