Farklı düzeydeki hentbol oyuncuların temel atışlarının kinematik analizi
Kinematic analysis of overarm throws in handball players of different levels
- Tez No: 138097
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVZAT MİRZEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı düzeylerdeki hentbol oyuncuların temel atışlanndaki dirsek açılan, omuz açılan ve top hızıyla ilgili kinematik farklılıklann veya özelliklerin incelenmesidir. Bu çalışmada Türkiye Erkek Süper Ligi ( N: 12 yaş ortalamaları: 20.25 ± 5.22 yıl olan ) ve Deplasmanlı 1. Lig (N: 12 yaş ortalamaları: 19.75 ± 3.54 yıl olan) takımlanndan toplam 24 sporcunun temel atışlannm iki boyutlu (2D) kinematik analizi yapılmıştır. Sporcular temel atışlan durarak, tek adım ve üç adım alarak yapmışlardır. Atışlara ait kinematik verilerin elde edilmesinde SIMFmotion bilgisayar yazılım programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the kinematic differences or qualities related to elbow angles, shoulder angles and ball velocity in the overarm throws performed by handball players at different levels. In this study, a two dimensional (2D) kinematic analysis of a total of 24 athletes from one team in the Turkish Men Super League (N: 12 average age: 20.25 ± 5.22 years) and one team in the 1st League (N: 12 average age: 19.75 ± 3.54 years) was carried. Athletes performed the throws in three different ways; standing, with one step and with three steps. In order to obtain the data related to the kinematic analysis SIMTmotion Software was used.