Evaluation of clinical, laboratory, and radiology findings in children with septic arthritis
Septik artrit tanılı çocuklarda klinik, laboratuvar ve radyoloji bulguların değerlendirilmesi
  1. Tez No: 680851
  2. Yazar: ELNUR HUSEYNOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Septik artrit, çocuklarda nadir görülen ağır klinik tablo ile seyreden morbitide ve moratlitesi yüksek acil klinik bir durumdur. İyi prognoz ve tam bir iyileşme sağlanabilmesi için erken tanı, hızlı ve etkili tedavi önemlidir. Gecikme yaşanması durumunda gelişebilecek komplikasyonlar çocuğun hayatını ömür boyu olumsuz etkileyecektir. Septik artritte erken tanı ve uygun tedavi, hızlı iyileşme, hastane yatış sürelerini kısaltmada ve böylece olası komplikasyonların önüne geçmede en önemli etkenlerdir. Tedavinin temeli intravenöz antibiyotik uygulamasına ve eklem drenajına dayanır. Yatarak tedavi başlanan çocukların hastanede kalış sürelerini pek çok faktör etkilemektedir. Hastaların hospitalizasyon öncesi antibiyotik kullanımı, hastaneye başvuru zamanı, ek hastalıkların varlığı, görüntülemede patolojik bulguların varlığı hastanede yatış süresini etkileyen en önemli faktörlerdir. Bu çalışmada septik artrit tanılı hastaların hastaneye yatış öncesi antibiyotik kullanımı, ek hastalığı olanlar ve olmayanların klinik, radyoloji ve laboratuvar bulguları karşılaştırılarak, hastalığın erken tanısının ve ayaktan antibiyotik kullanımının hastanede yatma süresine etkisi, yaşa cinse göre karşılaştırılması yapılması amaçlandı. Çalışma retrospekstif, gözlemsel çalışma olarak planlanmış olup T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ Bilimsel Araştırma Platformu onayı ve T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Etik Kurulu izni alındı. Çalışma T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 01.01.2014-31.08.2020 tarihleri arasında yapılmış olup, çalışmaya çocuk hastalıkları ve ortopedi servislerinde septik artrit tanısı ile yatarak tedavi görmüş 85 çocuk hasta dahil edilmiştir. Çalışmada hastaların demografik verileri, Manyetik rezonans (MR), Ultrasonografi (USG) gibi radyolojik ve C-reaktif protein (CRP), Sedimentasyon (ESR), platelet (PLT) ve beyaz küre (WBC) gibi laboratuvar verilerine arşiv taraması ile ulaşılmıştır. Bu verilere ek olarak hastaların hastanede yatış süresi, şikâyetlerinin kaçıncı gününde tanı almış olduğu, ek hastalığının olup olmadığı, hastaneye yatmadan önce antibiyotik kullanımı, etkilenen eklem lokalizasyonu gibi bulguları da çalışmada değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen çocukların yaşları 0 ile 16 yaş arasında değişmekte olup, ortalama 6,45±4,33 olup hastaların %41,2'si (n=35) kız, %58,8'i (n=50) erkek çocukla idi. Çalışmada çocuk hastaların yatış süreleri yaş ve cinsiyetlere göre, tanı öncesi antibiyotik alanların eklem MR, USG bulguları tanı öncesi antibiyotik almayanların eklem MR, USG bulgularına göre, kan kültüründe üreme olanların eklem radyolojik bulguları üreme olmayanlara göre, ek hastalık görülme durumu, cinsiyetlere göre, eklem kültüründe üreme olanların ek hastalık durumuna göre ve travma öyküsü olanların eklem tutulma lokalizasyonlarının öyküsü olmayanlara göre anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). 30 günden uzun yatan hastaların MR bulgularında kemik iliği ödemi 30 günden daha az yatanlara göre anlamlı olmakla birlikte yüksekti (p>0,05). Çalışmaya dahil edilen çocuk hastaların yatış öncesi antibiyotik kullanımı olan çocukların yatış süresi, antibiyotik kullanımı olmayan çocuklara göre anlamlı olmamakla birlikte yüksekti (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Septic arthritis is an emergency clinical condition with high morbidity and mortality, which is rarely seen in children with a severe clinical picture. Early diagnosis, prompt and effective treatment important for a good prognosis and a complete recovery. Complications that may develop in case of delay will adversely affectthe life of the child for life. Early diagnosis and appropriate treatment in septic arthritis are the most important factors for rapid recovery, shortening the hospital stay and thus preventing possible complications. The basis of treatment is based on intravenous antibiotic administration and joint drainage. Many factors affect the length of hospital stay of children who are started inpatient treatment. Antibiotic use of patients before hospitalization, time of admission to the hospital, presence of additional diseases, presence of pathological findings on imaging are the most important factors affecting the duration of hospitalization. In this study, it was aimed to compare the effects of early diagnosis of the disease and outpatient antibiotic use on theduration of hospitalization by age and gender, by comparing the antibiotic use of patients with septic arthritis before hospitalization, the clinical, radiological laboratory findings of those with and without the additional disease. The study was plannedas a retrospective, observational study. Ministry of Health SBU Scientific Research Platform approval and T.R. Ministry of Health Health Sciences University Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital Ethics Committee's permission was obtained. WorkingT.C. Ministry of Health SBU Bakırköy Dr. It was conducted in Sadi Konuk Training and Research Hospital between 01.01.2014-31.08.2020, and 85 pediatric patients who were hospitalized with the diagnosis of septic arthritis in pediatrics and orthopedics services were included in the study. In the study, there is a long writing rule when the abbreviations for demographic data, radiological such as Manyetik Rezonans (MR), Ultrasonografi (USG) and C-Reaktif Protein (CRP), Erythrocyte sedimentation rate(ESR), Platelets (PLT), and laboratory data such as white blood cell (WBC) were obtained by archive scanning. In addition to these data, the findings such as the hospitalization period of the patients, the day of the diagnosis of their complaints, the presence of additional disease, the use of antibiotics before hospitalization, and the localization of the affected joint were also evaluated in the study. The ages of the children included in the study ranged from 0 to 16 years, with a mean of 6.45±4.33. 41.2% (n=35)of the patients were girls and 58.8% (n=50) were boys. . In the study, hospitalization period of pediatric patients according to age and gender, joint MRI and USG findings of those who received antibiotics before diagnosis, according to joint MRI and USG findings of those who did not receive antibiotics before diagnosis, joint radiological findings of those with growth in blood culture compared to those who did not have any growth, presence of additional disease according to gender, There was no significant difference according to the additional disease status of the patients with the reproductive disease and the localization of joint involvement in those with a history of trauma (p>0.05). In the MRI findings of patients hospitalized for more than 30 days, bone marrow edema was significantly higher than those hospitalized for less than 30 days (p> 0.05). The hospitalization period of the children included in the study who used antibiotics before hospitalization was higher than the children who did not use antibiotics (p>0.05).