Aile katılımı ile 60-72 aylık çocukların sayı ve sayma becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between family involvement and the number and counting skill of 60-72 monthly children
- Tez No: 680852
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKER SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın amacı, aile katılımı ile 60-72 aylık çocukların sayı ve sayma becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma nicel araştırma yöntemine göre düzenlenmiştir. İlişkisel tarama modeline uygun olarak tasarlanmıştır. Çalışma grubunu 2019-2020 eğitim öğretim yılında Sakarya İli merkez Adapazarı ve Serdivan ilçelerinde yer alan 4 bağımsız anaokulu ve 2 anasınıfına devam eden 60-72 ay yaş grubu 69' u kız 82' si erkek toplam 151 çocuk ve aileleri oluşturmuştur. Veriler 'Kişisel Bilgi Formu', Önkol (2012) tarafından uyarlanmış olan 'Erken Sayı Testi' ve Ahmetoğlu, Acar, Sezer ve Akşin Yavuz (2018) tarafından uyarlanmış olan 'Aile Katılım Ölçeği' kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPPS 22 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizi sürecinde öncelikle parametrik test koşulları aranmıştır. Verilerin dağılımı Shapiro-Wilk testi kullanılarak incelenmiş ve dağılımın normal olmadığı bulunmuştur. Bu sebeple alt problemlerin analizinde non-parametrik testler olan Mann Whitney U, Kruskal Wallis H testleri ve Spearman's Rho korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; sayı ve sayma becerisi üzerinde araştırmaya katılan çocukların okula devam süresi (sınıflandırma, eşleştirme, sayı sayma, yapısal sayma becerileri), anne ve babanın öğrenim düzeyleri (sonuçsal sayma becerisi), ailenin gelir düzeyi (sınıflandırma ve sonuçsal sayma becerileri) değişkenlerinin farklılık oluşturduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçların yanında aile katılımının çocukların okula devam süreleri (ev temelli aile katılım çalışmaları), anne ve babanın öğrenim düzeyleri (okul temelli aile katılımı) ve ailenin gelir düzeyi (okul temelli katılım) alt boyutları üzerinde farklılık oluşturduğu belirlenmiştir. Ayrıca ev temelli aile katılımı ile çocukların tahmin becerileri arasında düşük düzeyde, pozitif ve anlamlı ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Diğer aile katılımı boyutları ile sayı ve sayma becerilerinin, ilişkili olmadığı anlaşılmıştır. Araştırmada ulaşılan sonuçlar ilgili literatür bağlamında tartışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Erken Çocukluk Dönemi, Erken Sayı Becerisi, Sayı ve Sayma Becerisi, Aile Katılımı
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between family involvement and the counting skills of 60-72 month-old children. The research was organized according to the quantitative research method. It was designed in accordance with the correlational survey model. The study group consisted of a total of 151 children in the 60-72 month age group (69 girls and 82 boys) attending pre-school education institutions and their families. The research was conducted in pre-school education institutions in Adapazarı and Serdivan districts of Sakarya in the academic year of 2019-2020. The data of the study were obtained by using“Personal Information Form”,“Early Issue Test”and“Family Involvement Scale”. The data were analyzed using the SPSS 22 program. In the process of data analysis, first of all, parametric test conditions were sought. The distribution of the data was examined using the Shapiro-Wilk test and it was found that the distribution was not normal. For this reason, non-parametric tests Mann Whitney U, Kruskal Wallis H tests and Spearman's Rho correlation coefficient were used in the analysis of sub-problems. According to the results obtained from the study, it was determined that some of the EST sub-dimensions differed in terms of variables such as duration of school attendance (classification, matching, counting, structural counting), education levels of the parents (consequential counting), and income level of the family (classification and consequential counting). In addition to these results, it was found out that family involvement differentiated according to duration school attendance (home-based family involvement), parents' education levels (school-based family involvement), and family income level (school-based involvement). In addition, it was concluded that there is a low level, positive and significant relationship between home-based family involvement and children's prediction skills. It was understood that between other family involvement sub-dimensions and counting skills were not significantly related. The results obtained in the study were discussed in the context of the relevant literature. KEYWORDS: Early Childhood Period, Early Counting Skills, Number and Counting Skills, Family Involvement