Lomber disk hernisi ameliyatı öncesi bakılan nötrofil/ lenfosit oranının postoperatif ağrı ve analjezik tüketimine etkisi
The effect of neutrophil/lymphocyte ratio on postoperative pain and analgesic consumption before lumbar disc hernia surgery
  1. Tez No: 680863
  2. Yazar: MERVE BOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE BUMİN AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Postoperatif ağrı, cerrahi travma ile başlayıp doku iyileşmesi ile sona eren akut bir ağrı şeklidir. Ameliyat yeri, yaş, cinsiyet, premedikasyon, preemptif analjezi, kullanılan anestezik ajan, hasta psikolojisi ve çevresel etkenler gibi birçok faktörden etkilenmektedir. Postoperatif dönemde cerrahi travmaya verilen stres yanıt ve ağrı, hastanın iyileşmesini geciktiren, mortalite ve morbiditeyi artıran faktörlerdendir. Bu çalışmamızda lomber disk hernisi (LDH) cerrahisi uygulanan hastalarda bir inflamasyon belirteci olan nötrofil-lenfosit oranı (NLO) ile postoperatif ağrı düzeyleri ve postoperatif analjezik tüketimi ve talebi arasındaki olası ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Etik kurul onayı alındıktan sonra lomber disk hernisi cerrahisi olan ASA I-II olan 18-60 yaş arası 42 hasta çalışmaya dahil edildi. Preoperatif rutin bakılan tam kan sayımı tetkiklerinden yola çıkılarak çalışmaya dahil edilen hastaların nötrofil/lenfosit oranları (NLO) hesaplandı. Standart anestezi indüksiyonunu takiben sevofluran ve remifentanil infüzyonu ile idame sağlandı. Hastaların tümüne intravenöz Hasta Kontrollü Analjezi (HKA) uygulandı. Hastaların postoperatif ağrılarını değerlendirmek için Visual Analogue Scale (VAS) skoru, opioid talep ve tüketimleri not edildi. Bulgular: PACU'da NLO ile VAS istirahat/hareket arasında anlamlı ilişki bulunmadı. 2. ve 4. saatte VAS istirahat ve hareket, HKA ilaç dozu, talep miktarı anlamlı bulundu. Hastaların 8. ve 12. saatte VAS istirahat değerleri ile NLO arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı fakat, VAS hareket, HKA tüketim/talep miktarları ile NLO arasında pozitif anlamlı korelasyon saptandı (p0.05). Hastalar cinsiyetlerine göre değerlendirildiğinde NLO ile cinsiyet arasında anlamlı bir ilişki olmadığı görüldü (p=0.464>0.05). Yine hastaların cinsiyetlerine göre PACU'da, 2., 4., 8., 12. ve 18. saatte VAS istirahat/hareket puanları ve HKA talep/tüketim sayıları değerlendirildiğinde PACU ve 2. saatte hiçbir anlamlı fark bulunamamışken, 4., 8., ve 12.
Özet (Çeviri)
Objective: Postoperative pain is an acute form of pain that begins with surgical trauma and ends with tissue healing. The operation location is affected by many factors such as age, gender, premedication, preemptive analgesia, the anesthetic agent used, patient psychology and environmental factors. Stress response and pain to surgical trauma in the postoperative period are factors that delay the recovery of the patient and increase mortality and morbidity. In this study, we aimed to investigate the possible relationship between neutrophil-lymphocyte ratio (NLR), which is an inflammation marker, and postoperative pain levels, and postoperative analgesic consumption and demand in patients undergoing lumbar disc herniation (LDH) surgery. Materials and Methods: After approval of the ethics committee, 42 patients aged 18-60 years with ASA I-II undergoing lumbar disc herniation surgery were included in the study. Based on the routine preoperative complete blood count examinations, the neutrophil / lymphocyte ratios (NLR) of the patients included in the study were calculated. Following standard anesthesia induction, maintenance was provided with sevoflurane and remifentanil infusion. Intravenous Patient Controlled Analgesia (PCA) was applied to all patients. Visual Analogue Scale (VAS) score, opioid demand and consumption were noted to evaluate the postoperative pain of the patients. Results: No significant relationship was found between NLR and VAS rest / movement in PACU. At 2 and 4 hours, VAS rest and movement, PCA drug dose, and demand amount were found to be significant. There was no significant correlation between VAS resting values and NLR at the 8th and 12th hours of the patients, but there was a positive significant correlation between VAS movement, PCA consumption / demand amounts and NLR (p0.05). When the patients were evaluated according to their gender, it was seen that there was no significant relationship between NLR and gender (p = 0.464> 0.05). Again, according to the gender of the patients, when VAS rest / movement scores and PCA consumption / demand numbers were evaluated at the 2nd, 4th, 8th, 12th and 18th hours in PACU, no significant difference was found at PACU and at the 2nd hour.