32 gebelik haftası ve altındaki prematüre bebeklerde prematüre retinopatisi gelişimine etki eden risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluating the risk factors leading to the development of retinopathy of prematurity, in premature infants at or under 32 weeks of gestation at birTH
  1. Tez No: 680869
  2. Yazar: CİHAN ZAMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SİNAN USLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
32. Gebelik Haftası ve Altındaki Prematüre Bebeklerde Prematüre Retinopatisi Gelişimine Etki Eden Risk Faktörlerinin Değerlendirilmesi Giriş ve Amaç: Prematüre retinopatisi (PR) prematüre bebekleri etkileyen retinal vazoproliferatif bir hastalıktır. Bu çalışma prematüre bebeklerde PR gelişimi için önemli perinatal risk faktörlerini belirlemek ve bu risk faktörlerinin klinik yaklaşımlardaki etkinliğini saptamak amacıyla yapıldı. İkincil olarak ise APGAR skonunun PR gelişimini tahmin etmedeki tanısal değerini belirlemek hedeflendi. Gereç Yöntem: Çalışmamız retrospektif, tek merkezli araştırma olarak tasarlandı. 2015-2020 yılları arasında yenidoğan yoğun bakım ünitemizde yatarak tedavi gören ≤32 gebelik haftasındaki prematüre bebekler çalışmaya dahil edildi. Hastalar PR gelişip gelişmemesine göre gruplandırıldı. Bu gruplarda PR ile ilişkili olabilecek faktörler değerlendirildi. İlişkili çıkan faktörlere multivaryant analiz yapıldı. 1.ve 5. dk APGAR skorunun prediktif değeri belirlendi. Bulgular: Çalışmamıza toplam 234 hasta katıldı. 89 hastada PR saptandı. PR tanımlanmayan 145 hasta, grup 1; PR tanısı alan 89 hasta, grup 2'yi oluşturdu.
Özet (Çeviri)
Evaluatingthe Risk Factors Leading to the Development of Retinopathy of Prematurity, in Premature Infants at or Under 32 weeks of Gestation at Birth Introduction and Purpose: Premature retinopathy (ROP) is a retinal vasoproliferative disease which affects prematüre babies. In this study, we examined the diagnostic value of the APGAR scale in determining the important perinatal risk factors for the development of ROP and predicting the development of ROP. Material and Method: Our study is designed as retrospective, single centered research. Premature babies at and below 32 gestational weeks having in patient treatment in the intensive care unit between years of 2015-2020 are included in the study. Patients are grouped according to whether ROP has developed or not. Factors that may be associated with ROP in these groups were evaluated as belonging to prenatal, natal and postnatal stages. Multivariant analysis is applied for factors that came out to be correlated. Diagnostic value of 1th and 5th minute APGAR score is determined. Results: 234 patients in total are included in our study. ROP is determined in 89 patients. 145 patients without ROP constituted group 1 and 89 patients having ROP constituted group 2.