Aile eğitimi ve performans geri bildirimlerinin özel öğrenme güçlüğü olan çocuğa sahip bir annenin akıcı okuma stratejilerini kullanma düzeyine etkileri
The effects of family education and performance feedback on the level of using reading fluency strategies of a mother with a child with specific learning difficulty
- Tez No: 680871
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE SÖNMEZ KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, geliştirilen aile eğitim programının ve performans geri bildirimlerinin özel öğrenme güçlüğü (ÖÖG) olan çocuğa sahip ailelere akıcı okuma stratejilerini öğretmedeki etkililiğini belirlemektir. Aynı zamanda ailelere öğretilen bu stratejilerin ÖÖG olan çocuklarının akıcı okuma becerileri üzerine olan etkisini ölçmekte araştırmanın diğer bir amacıdır. Yöntem: Katılımcı anneye akıcı okuma stratejilerinin öğretilmesinde araştırmacı tarafından geliştirilen Akıcı Okuma Stratejileri Aile Eğitim Programı (AKOSEP) kullanılmıştır. Program araştırmacı tarafından sunulan performans geri bildirimleriyle desteklenmiştir. Katılımcı annenin ÖÖG olan çocuğunun akıcı okuma becerilerinin geliştirilmesinde ise tekrarlı okuma, kelime tekrar ve eko okuma stratejileri anne tarafından kullanılmıştır. Araştırma, tek denekli araştırma modellerinden davranışlar arası yoklama evreli çoklu yoklama modeline göre gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Araştırma bulguları AKOSEP'in ve performans geri bildirimlerinin ailelerin akıcı okuma stratejilerini öğrenmelerinde etkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca araştırma sonunda akıcı okuma stratejilerinin aileler tarafından kullanımının ÖÖG olan çocukların akıcı okuma becerilerini geliştirmede etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sosyal geçerlik verilerinde katılımcı anne ve çocuğu gerçekleştirilen uygulamanın akıcı okuma becerilerini geliştirmede etkili olduğunu ve AKOSEP'i ÖÖG olan çocuğa sahip diğer ailelere önerdiklerini ifade etmişlerdir. Araştırmanın izleme bulguları AKOSEP'in ve performans geri bildirimlerinin akıcı okuma stratejilerini kazandırdıktan beş hafta sonrada bu stratejilerin aynı düzeyde kullanılmasını sağladığını göstermektedir. Sonuç ve Öneriler: AKOSEP'in ve performans geri bildirimlerinin ailelerin akıcı okuma stratejilerini öğrenmelerinde etkili olduğu ve aynı zamanda öğrenilen akıcı okuma stratejilerinin aileler tarafından ÖÖG olan çocuklarına sunulmasının çocukların akıcı okuma becerilerini geliştirdiği görülmektedir. Bu sonuçlara dayanılarak AKOSEP'in ve performans geri bildirimlerinin ÖÖG olan çocuğa sahip olan ailelere uygulanarak çocuklarının akıcı okuma becerilerinin geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to determine the effectiveness of the developed family education program and performance feedback in teaching reading fluency strategies to families with children with Specific Learning Difficulty (SLD). At the same time, measuring the effects of these strategies taught to families on the reading fluency skills of their children with SLD is another aim of the study. Method: The Reading Fluency Strategies Family Education Program (AKOSEP), developed by the researcher, was used to teach reading fluency strategies to the participating mother. The program was supported by the performance feedback provided by the researcher. Repeated reading, word drill, and echo reading strategies were used by the participating mother to develop the reading fluency skills of her child with SLD. The research was carried out according to the multiple probe desingn across behaviors, which is one of the single-case research models. Result: Research findings show that AKOSEP and performance feedbacks are effective for families on learning reading fluency strategies. In additionit was concluded that the use of reading fluency strategies by families was effective in developing the reading fluency skills of children with SLD. In the social validity data, the participant mothers and their children stated that the application was effective in developing reading fluency skills and they suggested AKOSEP to other families children with SLD. The follow-up findings of the study show that AKOSEP and performance feedback ensure that these strategies are used at the same level five weeks after they gain reading fluency strategies. Conclusion and Suggestions: It is seen that AKOSEP and performance feedbacks are effective for families to learn reading fluency strategies and at the same time, families' presentation of learned reading fluency strategies to their children with SLD improves their reading fluency skills. Based on this, it is recommended to improve their children's reading fluency skills by applying AKOSEP and performance feedback to families who have children with SLD.